Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Toepassing De regels voor classificatie, waardering en bijzondere waardeverminderingen worden retrospectief toegepast door aanpassing van de beginbalans per 1 januari 2018. Er bestaat geen verplichting om de vergelijkende cijfers aan te passen. De hedge-accountingbepalingen worden prospectief toege past per 1 januari 2018. Verwacht effect De Rabobank heeft de voorbereidingen voor de implementatie in gang gezet. De belangrijkste impact zal naar verwachting liggen bij de kredietvoorzieningen. Op dit moment is nog geen betrouwbare schatting te maken van de potentiële impact. Naar verwachting kan daarover in de jaarrekening 2016 meer duidelijkheid gegeven worden. Overige standaarden uitgegeven door de IASB, maar nog niet bekrachtigd door de Europese Unie IFRS 14 Regulatory Deferral Accounts IFRS 15 Revenue from Contracts with Customers Wijzigingen in IFRS 10 en IAS 28: Sale or Contribution of Assets between an Investor and its Associate or Joint venture Hoewel deze nieuwe vereisten momenteel geanalyseerd worden en de impact nog niet bekend is, verwacht de Rabobank niet dat de invoering van deze overige standaarden een significant effect zal hebben op het resultaat en het eigen vermogen. Overige veranderingen in de waarderingsgrondslagen en presentatie Veranderingen in de presentatie De nettowinst toekomend aan en de betalingen aan houders van eigenvermogensinstrumenten rechtstreeks uitgegeven door Coöperatieve Rabobank U.A. worden per 31 december 2015 gepresenteerd in het verloop van het Eigen vermogen Rabobank Groep in het Geconsolideerd vermogensoverzicht en niet meer in het verloop van de betreffende instrumenten. Daarnaast zijn nu de uitgekeerde dividenden in het verloop gespecificeerd en niet langer de winstbestemmingsbedragen van het lopend boekjaar. Deze aanpassingen zijn gedaan om het verloop van het Eigen vermogen Rabobank Groep inzich telijker te maken en in lijn te brengen met peers. Vergelijkende cijfers zijn dienovereenkomstig aangepast. In hoofdstuk 35 'Resultaat uit financiële activa en verplichtingen tegen reële waarde met verwerking van waardeveranderingen in de winst-en-verliesrekening'zijn de derivaten gebruikt ter afdekking van het renterisico van de overige financiële ver plichtingen tegen reële waarde niet langer opgenomen in het Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 handelsresultaat, maar in het resultaat uit overige financiële activa en verplichtingen. Hierdoor ontstaat een beter inzicht in de resultaten van de overige financiële verplichtingen. De presentatie van de bijzondere waardevermindering van goodwill in de winst-en-verliesrekening is per 31 december 2015 gewijzigd van 'Overige baten' naar 'Bijzondere waarde vermindering van goodwill'. De vergelijkende cijfers zijn dien overeenkomstig aangepast. Voor zover voortschrijdende inzichten noopten tot herrubrice ring, zijn de vergelijkende cijfers aangepast. Aanpassingen in de primaire overzichten per 31 december 2014 In de Geconsolideerde winst-en-verliesrekening is abusievelijk het Resultaat geassocieerde deelnemingen 64 te hoog en de Overige resultaten 64 te laag gepresenteerd. Deze aanpassing heeft geen effect op de totale baten. In het Overzicht van gerealiseerde en niet-gerealiseerde resul taten is het teken bij de 'Valutaomrekeningsverschillen eigen vermogensinstrumenten uitgegeven door dochter maatschappijen'abusievelijk verwisseld. Het bedrag van de Valutaomrekeningsverschillen eigen vermogensinstrumenten uitgegeven door dochtermaatschappijen' is aangepast van 156 naar -156.Tevens zijn de 'Valutaomrekeningsverschillen' aangepast van 325 naar 637. Deze aanpassing heeft geen effect op de totale baten en lasten. Oordelen en schattingen Deze jaarrekening is opgesteld op basis van continuïteiten er zijn geen aanwijzingen waaruit geconcludeerd zou moeten worden dat dit anders wordt. Het opstellen van de jaarrekening vereist dat het management schattingen doet en aannames hanteert die van invloed zijn op de gerapporteerde bedragen van activa en verplichtingen, op de rapportering van voor waardelijke activa en verplichtingen op de datum van de jaarrekening en op de gerapporteerde bedragen van baten en lasten gedurende de verslagperiode. Enkele waarderingsgrondslagen vereisen kritische schattingen die gebaseerd zijn op oordelen en het gebruik van aannames. Hoewel deze schattingen worden gedaan op basis van de meest zorgvuldige beoordeling door het management van actuele gebeurtenissen en acties op basis van beschikbare financiële gegevens en informatie, kunnen de daadwerkelijke resultaten afwijken van deze schattingen. De volgende waar deringsgrondslagen zijn geïdentificeerd als de grondslagen die een hoge mate van oordeels- en schattingsonzekerheid met zich meebrengen: 180 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 181