Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening 1 Consolidatiegrondslag 2 Grondslagen voor financiële verslaggeving Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Rabobank Groep bestond tot en met 31 december 2015 uit de lokale Rabobanken (Leden), de centrale coöperatie (Coöpera tieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank B.A.) en een aantal gespecialiseerde dochterondernemingen. Per 1 januari 2016 zijn de lokale Rabobanken en de Coöpera tieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank B.A. een juridische fusie aangegaan. Per 1 januari 2016 is tevens de naam van Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank B.A. gewijzigd in Coöperatieve Rabobank U.A. (Rabobank). Meer informatie hierover is opgenomen in het hoofdstuk 'Gebeurtenissen na balansdatum'. De geconsolideerde jaarrekening van Rabobank Groep omvat de financiële gegevens van de Rabobank en de financiële gegevens van de Leden en de overige groepsmaat schappijen. De belangrijkste grondslagen voor financiële verslaggeving die bij het opstellen van deze geconsolideerde jaarrekening zijn toegepast, worden hieronder vermeld. 2.1 Algemeen De geconsolideerde jaarrekening van de Rabobank wordt opge steld volgens International Financial Reporting Standards (IFRS), zoals goedgekeurd door de Europese Unie. De geconsolideerde jaarrekening wordt opgesteld op basis van de hierna opge nomen grondslagen. De overige activa en passiva worden, voor zover niet anders vermeld, op basis van de historische kosten verantwoord.Tenzij anders aangegeven, worden bedragen in de geconsolideerde jaarrekening vermeld in miljoenen euro's. Nieuwe en gewijzigde standaarden uitgegeven door de IASB en bekrachtigd door de Europese Unie en van toepassing in het huidige boekjaar Verbeteringen in International Financial Reporting Standards cyclus 2011-2013 Fletdoel van de jaarlijkse verbeteringen is niet-dringende, maar noodzakelijke kwesties te behandelen die door de IASB tijdens de in 2011 begonnen projectcyclus zijn besproken op het gebied van inconsistenties in IFRS of onduidelijke formu leringen. De wijzigingen in IFRS 3 en 13 zijn verduidelijkingen of correcties in de respectieve standaarden. De wijzigingen in IAS 40 betreffen veranderingen in de bestaande vereisten of aanvullende leidraden voor de toepassing van deze vereisten. Deze verbeteringen hebben geen impact op het resultaat of het eigen vermogen en zijn van kracht per 1 januari 2015. Nieuwe en gewijzigde standaarden uitgegeven door de IASB en bekrachtigd door de Europese Unie en nog niet van toepassing in het huidige boekjaar Verbeteringen in International Financial Reporting Standards cyclus 2010-2012 Fletdoel van de jaarlijkse verbeteringen is niet-dringende, maar noodzakelijke kwesties te behandelen die door de IASB tijdens de in 2010 en 2011 begonnen projectcyclus zijn besproken op het gebied van inconsistenties in IFRS of onduidelijke formuleringen. De wijzigingen in IFRS 8 en IAS 16, 24 en 38 zijn verduidelijkingen of correcties in de respectieve stan daarden. De wijziging in IFRS 2 en 3 betreffen veranderingen in de bestaande vereisten of aanvullende leidraden voor de toepassing van deze vereisten. Deze verbeteringen hebben geen impact op het resultaat of het eigen vermogen en zijn van kracht per 1 januari 2016. Wijzigingen in IAS 19 Defined benefit plans: Employee Contributions Met deze wijziging wordt beoogd de administratieve verwer king van bijdragen van werknemers of derden in verband met toegezegdpensioenregelingen te vereenvoudigen en te verdui delijken. Deze wijziging heeft geen impact op het resultaat of het eigen vermogen en is van kracht per 1 januari 2016. Wijzigingen in IAS 1: Disclosure initiative Met deze wijzigingen wordt beoogd tot een doeltreffendere informatieverschaffing te komen en ondernemingen ertoe aan te moedigen zich door professionele oordeelsvorming te laten leiden bij het uitmaken welke informatie in hun jaarrekening moet worden verschaft wanneer zij IAS 1 toepassen. Deze wijzi ging heeft geen impact op het resultaat of het eigen vermogen en is van kracht per 1 januari 2016. 178 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 179