Governancedialoog Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Personele gevolgen prestatieverbetering De resultaatverbetering in 2020 moet voortkomen uit hogere inkomsten én kostenbesparing. Die kostenbesparing zal ingrij pende personele consequenties hebben. Er zullen - boven op de 3.000 arbeidsplaatsen die al gepland zijn in het kader van de programma's Visie 2016 en Mars - in de jaren 2016-2018 nog eens 9.000 banen verdwijnen binnen de Rabobank. Zowel in Nederland als erbuiten. Met name bij de ondersteunende functies zullen er arbeidsplaatsen vervallen. Deze ingrijpende beweging zal op een sociale manier worden begeleid, met zorg en aandacht voor de individuele medewerker. Na een intensieve interne dialoog heeft de Rabobank besloten haar coöperatieve structuur te wijzigen. Vanaf 1 januari 2016 werkt de Rabobank vanuit één coöperatie, met één bankver- gunning en één bestuursverslag. De Rabobank heeft jarenlang een zogeheten tweelaagse coöperatieve structuur gehad. Die bestond uit de zelfstandige lokale coöperatieve Rabobanken, met elk een eigen bankvergunning en jaarreke ning, die de leden waren van de centrale coöperatie Rabobank Nederland. In deze structuur diende Rabobank Nederland ener zijds als servicecentrum voor de lokale Rabobanken, maar was zij anderzijds ook belast met het opgedragen toezicht op de lokale Rabobanken. De laatste jaren is de (financiële) wereld in hoog tempo ingrij pend veranderd. Hierbij valt te denken aan ontwikkelingen in de economie, klantverwachtingen, financiële markten en toezicht. Daarnaast zijn de ambities van de Rabobank zelf gegroeid. Om ervoor te zorgen dat de Rabobank ook in de (nabije) toekomst op duurzame wijze invulling kan geven aan haar missie bleek een aanpassing van de besturing (governance) noodzakelijk. In maart 2014 is een aanvang gemaakt met het vraagstuk rond governance. Een commissie van directievoorzitters, commissarissen van lokale Rabobanken en leden van de raad van bestuur kreeg toen de opdracht om te adviseren over de nieuwe besturing van de Rabobank. Het doel was te komen tot een governancemodel dat bijdraagt aan herstel van het vertrouwen in de Rabobank van klanten, leden, medewerkers, toezichthouders en andere belanghebbenden. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Na een uitgebreid intern debat ging in het voorjaar van 2015 de centrale kringvergadering akkoord met het uitwerkings- voorstel voor een nieuwe governance. In september adviseerde decentrale kringvergadering positief over de statuten en reglementen van de nieuwe governance. De 106 lokale leden raden besloten op 2 december unaniem tot de voor de nieuwe governance benodigde fusie, waarna de Algemene Vergadering van Rabobank Nederland een week later tot fusie en statuten wijziging besloot, en daarmee tot de nieuwe structuur. In de nieuwe coöperatieve structuur werken alle lokale Rabobanken en Rabobank Nederland samen als één coöperatie, met één bankvergunning en één bestuursverslag. Daarmee wil de bank zowel haar coöperatieve identiteit als haar bankbedrijf versterken. Met de nieuwe structuur anticipeert de Rabobank tevens op wet- en regelgeving en is de bank in staat effectiever en efficiënter te reageren op toekomstige ontwikkelingen. Leden krijgen in de nieuwe coöperatieve structuur meer invloed en zeggenschap. De ledenraad van de lokale Rabobank wordt nog meer een klankbord voor het lokale directieteam over de dienstverlening en maatschappelijke activiteiten van de bank. Hun invloed en zeggenschap strekt zich ook uit tot Rabobank Groep als geheel. Elke lokale Rabobank levert namelijk een rechtstreekse vertegenwoordiging namens de leden in het hoogste orgaan van de coöperatie, de Algemene Ledenraad. Deze raad keurt de strategie goed, keurt de jaarlijkse begroting op hoofdlijnen goed, adviseert over grote overnames of samenwerkingsverbanden en benoemt de leden van de raad van commissarissen. De lokale Rabobanken zijn en blijven het kloppend hart van coöperatie. Door de nieuwe structuur krijgen zij meer slag kracht, waardoor zij zich in de toekomst nog beter kunnen richten op de klant en zijn persoonlijke situatie. Daarnaast levert de bank in toenemende mate een bijdrage aan de lokale gemeenschap via de inzet van kennis, netwerken, het coöperatiefonds en sponsoring. 15 Strategie

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 16