Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance en Mars. Voorts heeft het audit committee het Budget 2016 van Rabobank Groep besproken, waarbij de kanttekening is geplaatst dat nadere aanscherping van het budget per entiteit volgt in het licht van het Strategisch Kader 2016-2020. Het audit committee heeft het Auditplan Rabobank 2016 goedgekeurd. Tevens vonden, buiten aanwezigheid van de raad van bestuur, de jaargesprekken met de externe en met de interne accoun tant plaats. Ook zijn er aanbevelingen gedaan om de manage mentrapportage te verbeteren. Enkele afgevaardigden uit het audit committee hadden zitting in een tijdelijke commissie die, in het kader van de verplichte rotatie van accountantsorganisatie, de selectie van de nieuwe externe accountant heeft voorbereid. Na het doorlopen van een gedegen en zorgvuldig selectieproces heeft de algemene vergadering, conform het voorstel van de raad van commissa rissen, besloten om PricewaterhouseCoopers Accountants N.V. (PwC) te benoemen tot externe accountant van de Rabobank voor een periode van vier jaar voor de boekjaren 2016 tot en met 2019. De raad van commissarissen is van mening dat de interne auditor, Audit Rabobank, over voldoende middelen beschikt om zijn werkzaamheden naar behoren te kunnen uitvoeren. Leden: Leo Graafsma, voorzitter Leo Degle, plaatsvervangend voorzitter Irene Asscher-Vonk Henk van Dalen (totzijn tijdelijk terugtreden op 6 november 2015) Wout Dekker Erik van de Merwe Ron Teerlink (adinterim vanaf 6 november2015 tervervanging van de heer Van Dalen) Marja n Trom petter (vanaf23 september 2015) Risk committee Het risk committee bereidt de besluitvorming voor van de raad van commissarissen betreffende het toezicht op het bestuur ten aanzien van het gevoerde risicobeleid, risicobeheer en het daaraan verbonden risicoprofiel. Onderdeel hiervan zijn de werking van het productgoedkeuringsproces en de risico's verbonden aan de beloningsstructuur van Rabobank Groep. Het risk committee bespreekt tevens de financieringsstructuur en het beleid ten aanzien van de toereikendheid en de allocatie van kapitaal, de liquiditeit en de funding op korte en lange termijn in het licht van de ondernemingsstrategie en het vast gestelde risicobeleid. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 In 2015 heeft het risk committee zich verdiept in de thema's zoals hiervoor beschreven. Het risk committee heeft zich gebogen over periodieke rapportages inzake integrated risk, alsmede over rapportages inzake specifieke risico's zoals credit risk, market risk, model risk, operational risk en interest rate scenario's. Aan enkele markten en sectoren werd op verzoek van het risk committee speciale aandacht besteed. Daarnaast heeft het risk committee zich gericht op de stand van zaken op de financiële markten en de ontwikkeling van de rating, het Capital Management framework, Internal Capital Adequacy Assessment Procces (ICAAP) en Internal Liquidity Adequacy Assessment Procces (ILAAP). Het risk committee adviseerde positief over het funding and Capital Mandate 2016. Het risk committee verrichtte ten behoeve van de raad van commis sarissen voorbereidende werkzaamheden voor de goedkeuring van het aangepaste Group risk appetite statement en heeft een discussie gewijd aan de toprisico's van de Rabobank. Het risk committee, dan wel de voltallige raad van commissa rissen, liet zich frequent informeren over de voortgang van het project Data Quality.Tot slot heeft het risk committee aandacht geschonken aan onder andere de werking van het regulatory oversight committee in de USA, de uitkomst van enkele on-site assessments van DNB/ECB en recovery en resolution plannen van de Rabobank. Leden: Erik van de Merwe, voorzitter Leo Degle, plaatsvervangend voorzitter Wout Dekker Leo Graafsma Ron Teerlink Cees Veerman (tot 7maart2015) Commissie voor coöperatieve aangelegenheden De commissie voor coöperatieve aangelegenheden (CCA) bereidt de besluitvorming voor van de raad van commissa rissen over beleidsvoornemens van de raad van bestuur betref fende de coöperatieve beleidsonderwerpen die de Rabobank aangaan. Daarnaast bereidt de CCA de behandeling van de raad van commissarissen voor van beleidsdocumenten inzake maat schappelijk verantwoord ondernemen. In 2015 heeft de CCA diverse malen diepgaand gesproken over thema's gelieerd aan de nieuwe coöperatieve governance en het Strategisch Kader 2016-2020, zoals Bankieren voor Nederland, Banking for Lood en de versterking van de bete kenisvolle coöperatie. Ook behandelde de CCA de duurzaam heidspassages uit diverse rapportages en uit het jaarverslag en werd aandacht geschonken aan de activiteiten van Rabo 166 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 167