Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Off-sitebijeenkomsten De raad van commissarissen heeft in 2015 twee off-sitebijeen komsten gehouden. De eerste bijeenkomst is gewijd aan de nieuwe governancestructuur. De tweede off-site stond in het teken van strategie. Sessies voor permanente educatie en overige opleidingsinspanningen De raad van commissarissen is in 2015 vijfmaal bijeenge komen voor sessies in het kader van permanente educatie. In de eerste sessie heeft de raad van commissarissen zich laten informeren over de voortgang van 'Culture Collective', het cultuurprogramma van de Rabobank.Tijdens het praktijkdeel van deze bijeenkomst hebben de commissarissen samen een aantal oefeningen doorlopen die teams van managers en medewerkers doen tijdens het eerste forum van het cultuur programma. Aan de hand hiervan zijn de 'taal' en 'rituelen' die onderdeel zijn van de cultuurbeweging nader toegelicht. De tweede educatiesessie ging in op de stand van zaken wat betreft de sociaal-culturele context van Nederland. Een aantal gastsprekers is ingegaan op de sociale, culturele en maatschap pelijke vraagstukken in Nederland. Hoe ontwikkelt de maat schappij zich: hoe is de samenstelling van de huishoudens, welke 'bevolkingsgroepen' zijn er te onderscheiden, hoe zit het met opleidingsniveau, koopkracht, (politieke) oriëntatie, cultu reel/etnische vraagstukken, maatschappelijke betrokkenheid, en hoe kijkt men tegen instituten aan zoals banken? Dit vanuit het idee dat de Rabobank, die een belangrijk deel van de Nederlandse bevolking als klant heeft, voldoende voeling moet hebben met wat er leeft en gebeurt in Nederland en in het licht van de rol die de Rabobank als coöperatieve bank wil spelen in de samenleving. In de derde sessie heeft de raad van commis sarissen zich door diverse interne en externe deskundigen laten informeren over de Volcker Rule en de impact daarvan op de Rabobank. De vierde educatieve bijeenkomst stond geheel in het teken van het thema 'IT in het hart van bankieren'. Hierbij werd onder andere aandacht besteed aan IT-ontwikkelingen in de financiële sector, continuïteit en stabiliteit van systemen, het systeemlandschap binnen Wholesale Rural Retail, inno vatie binnen de Rabobank en het toezicht vanuit de raad van commissarissen op IT. De vijfde en laatste sessie ging over talentmanagement en management development. Hoewel de raad van bestuur het voortouw neemt bij het systematisch volgen, evalueren en ontwikkelen van het talent in de bank, wil de raad van commissarissen zich vanuit zijn werkgeversrol proactief een beeld vormen van de opvolgingsplanning voor de raad van bestuur en de lagen daar direct onder. Tijdens deze sessie heeft de raad van commissarissen zich daarom gebogen over trends in leiderschap en (toekomstige) uitdagingen voor top management in organisaties, alsmede over het proces en Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 de uitkomsten van de uitgevoerde vlootschouw en ontwikkel- assessments van de top 200, het management development dashboard en de talentstrategie van de Rabobank in het licht van de organisatiestrategie. Diverse leden van de raad van commissarissen hebben het afgelopen jaar ook gebruikt gemaakt van de standing invitation om educatieve sessies voor de raad van bestuur bij te wonen. Deze sessies kenden de thema's: compliance USA, vlootschouw, performance management/belonen en talentmanagement. De leden van het audit committee en het risk committee hebben zich in 2015 in het kader van permanente educatie laten informeren over bijzonder beheer, 'Developments in personal accountability in banking', de werking van het Single Supervisory Mechanism (SSM), de uitkomsten van SREP en de introductie van IFRS 9 en de mogelijke impact daarvan op de Rabobank. Commissies uit de raad van commissarissen Audit committee Deze commissie bereidt de besluitvorming voor van de raad van commissarissen betreffende het toezicht op het bestuur ten aanzien van onderwerpen die voornamelijk tot het taak gebied van de compliancefunctie, de interne auditfunctie en de externe accountant behoren: de interne risicobeheersings- en controlesystemen, de (interne) gedragscodes, de financiële informatieverschaffing en de naleving van aanbevelingen en opvolging van opmerkingen van de interne auditor en de externe accountant, en de naleving van de vereisten op het gebied van wet- en regelgeving. Het audit committee heeft zich onder andere verdiept in de jaarstukken 2014 en de halfjaarstukken 2015, waaronder de halfjaarlijkse notitie voorziening voor kosten kredietverliezen, het accountantsverslag, de jaarrekening, het (halfjaarverslag en de Pillar 3-rapportage. Ook de rapportage Rabobank 'In Control', de EY Managementletter 2014 en het verslag auditbevindingen Rabobank Groep 2014, inclusief managementrespons (en de reguliere voorgangsrapportages), alsmede rapportages naar de externe toezichthouders waren onderwerp van gesprek. Andere door het audit committee behandelde documenten betroffen de maandcijfers, het periodieke memorandum gang van zaken, de kwartaalrapportages en diverse auditrapporten van Audit Rabobank, alsmede het jaarplan en de kwartaalrap portages van Toezicht Compliance. Het audit committee liet zich regelmatig informeren over klantintegriteit, privacy, diverse compliancethema's en toezichtdossiers.Tevens heeft het audit committee goedkeuring gehecht aan het herziene Compli ance Charter Rabobank Groep. Het audit committee heeft de budgetaanvraag 2016 Rabobank Nederland Ondersteuning Aangesloten Banken bestudeerd, mede in relatie tot Visie 2016 165 Verslag raad van commissarissen

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 166