Dilemma's raad van commissarissen Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Balans aanbrengen tussen belangen stakeholders Door toegenomen wet- en regelgeving is de raad van commissarissen de afgelopen jaren steeds meer tijd gaan besteden aan controlerende activiteiten. De wettelijke taak om 'toezicht te houden op het beleid van de raad van be stuur en op de algemene gang van zaken bij de Rabobank en de met haar verbonden ondernemingen'eist relatief veel tijd en aandacht van de raad van commissarissen op. Hier door dreigt het zwaartepunt van de activiteiten van de raad steeds verder op te schuiven naar het voldoen aan de eisen en verwachtingen van externe toezichthouders zoals DNB, de AFM en de ECB. Naast deze specifieke toezichthoudende rol zijn echter ook de adviseurs- en werkgeversrol van de raad van commissarissen van groot belang voor de continu- iteit van de onderneming. Het vinden van een juiste balans tussen deze rollen en het evenwichtig verdelen van de aan dacht van de raad over alle stakeholders van de Rabobank vormt, evenals in 2014, een permanent punt van aandacht. Zuiver blijven opereren conform het Nederlandse two-tier governance model In Nederland geldt als standaard governancemodel het two-tier systeem waarbij de raad van bestuur en de raad van commissarissen hun onderscheiden wettelijke rollen en ver antwoordelijkheden kennen. In het buitenland is dit model relatief onbekend. Dat leidt ertoe dat het in voorkomende gevallen lastig is om de toezichthoudende rol zuiver te blij ven vervullen op een wijze die past bij het two-tier model en die tegelijkertijd begrijpelijk en acceptabel is voor externe toezichthouders, die vaak verwachtingen hebben die beter lijken aan te sluiten bij een one-tier model. Kan de Rabobank zonder variabele beloning? De beloningen in de financiële sector zijn al enige jaren onderwerp van maatschappelijke discussie, zowel in Nederland als in het buitenland. Heftige kritiek is er vooral op de 'bonuscultuur' binnen de financiële sector. De Rabobank neemt de maatschappelijke discussie over variabele beloning serieus. Veruit de meeste medewerkers van de Rabobank ontvangen geen variabele beloning. In 2013 hebben we het variabel inkomen in de Rabobank cao in Nederland en voor de raad van bestuur afgeschaft. In 2014 verviel ook de variabele beloning voor executives (de lagen direct onder de raad van bestuur). Daar tegenover staat dat buiten Nederland, en ook voor een beperkt aantal specialistische functies in Nederland, variabele beloning een standaardonderdeel van het belo ningspakket vormt. Variabele beloning is daar nodig om marktconform te kunnen betalen en de juiste medewerkers aan te kunnen trekken en te behouden. De Rabobank is selectief in de functies die om deze reden in aanmerking zouden moeten komen voor variabele belo ning. Daar waar variabele beloning in de markt een signifi cant onderdeel van het beloningspakket vormt, kiezen we er voor om variabele beloning te blijven betalen met het oog op een professionele klantbediening. Op die manier kun nen we de juiste medewerkers aantrekken en behouden en daarmee de kwaliteit van de dienstverlening goed borgen in die domeinen. Dit betreft vooral Wholesale banking, Rural Retail buiten Nederland en ook de activiteiten bij dochters DLL en Rabobank Vastgoedgroep. De discussie over variabe le beloning speelt daarnaast ook mee in de strategische keu zes over de sectoren waarin we actief zijn als groep. Zo heeft de Rabobank enkele jaren geleden de activiteiten met betrekking tot investment management fors afgebouwd. 164 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 165