Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance tegemoet gekomen aan de wens om de diversiteit in de raad van commissarissen te vergroten, zowel wat betreft gender als leeftijd. Op 6 november 2015 is Henk van Dalen tijdelijk teruggetreden uit de raad van commissarissen in verband met een onderzoek van het Openbaar Ministerie bij VimpelCom, waar de heer Van Dalen van juli 2010 tot september 2013 werkzaam was als Chief Financial Officer. Contacten met stakeholders Bij de vervulling van zijn taken richt de raad van commissarissen zich op het belang van Rabobank Groep, waarbij de raad een evenwichtige afweging maakt van de belangen van betrokken partijen, waaronder klanten, leden, medewerkers en de samen leving. De voorzitter van de raad van commissarissen onderhoudt intensief contact met de voorzitter van de raad van bestuur en overlegt maandelijks met de interne accountant en de directeur Toezicht Compliance. Ten minste viermaal per jaar vindt een gesprek plaats tussen de voorzitter van de raad van commis sarissen, de voorzitter van het audit committee, de externe accountant en de interne accountant. De voorzitter van het risk committee heeft regelmatig overleg met de directeur Risk Management en met de interne accountant. De raad van commissarissen laat zich diverse malen per jaar tijdens (commissie)vergaderingen en sessies voor permanente educatie over ontwikkelingen en relevante thema's informeren door directeuren en specialisten van de Rabobank of door onderwerpdeskundigen van buiten de bank. De leden van de raad van commissarissen zijn om beurten als toehoorder aanwezig bij vergaderingen van de ondernemingsraad van Rabobank Nederland en van de Groepsondernemingsraad Aangesloten Banken. Gelet op het belang van deze organen in het coöperatieve model van de Rabobank, investeerden de leden van de raad van commissarissen veel tijd aan het bezoeken van de vergaderingen van de kringen in 2015 en van de centrale kringvergaderingen. De voorzitter van de raad van commissarissen was in de toenmalige governance structuur tevens technisch voorzitter van de centrale kringvergadering, van de commissie spoedzaken uit de centrale kringvergadering en van de algemene vergadering van Rabobank Nederland. Voorts woonde de voorzitter van de raad van commissa rissen de vergaderingen bij van de coördinatiecommissie en de vertrouwenscommissie uit de centrale kringvergadering. De commissarissen waren bij gelegenheid ook aanwezig bij conferenties en informatiesessies voor directeuren en leden van de raden van commissarissen van de lokale Rabobanken of, op uitnodiging, bij bijeenkomsten van lokale Rabobanken voor hun leden. De (voorzitter van de) raad van commissarissen Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 onderhoudt zelfstandig of samen met (de voorzitter van) de raad van bestuur, contacten met externe toezichthouders. Het gaat hierbij om contacten met DNB, de AFM en het Joint Supervisory Team van ECB en DNB. Ook de voorzitters van het audit committee en het risk committee hebben regelmatig contact met het Joint Supervisory Team. Op deze wijze stelt de raad van commissarissen zich op de hoogte van wat er leeft bij belangrijke interne en externe stakeholders. Vergaderingen Vergaderingen raad van commissarissen De raad van commissarissen vergaderde in 2015 zeventien keer. Dit betrof zowel reguliere (negenmaal) als extra ingelaste vergaderingen (achtmaal), waarvan vijf themabijeenkomsten: eenmaal USA, driemaal coöperatieve governance en eenmaal strategie. Deze vergaderingen vonden plaats in aanwezigheid van de raad van bestuur. Na afloop van de reguliere vergade ringen vond veelal ook een besloten overleg van de raad van commissarissen plaats, tijdens welk overleg bijvoorbeeld is gesproken over het functioneren van (de leden van) de raad van bestuur. Ook zijn er voor de voltallige raad van commis sarissen, met standing invitation voor de leden van de raad van bestuur, vier PE-sessies georganiseerd.Tot slot heeft de raad van commissarissen buiten aanwezigheid van de raad van bestuur tweemaal met afgevaardigden van DNB/ECB gesproken in het kader van het jaarlijkse beleidsgesprek en voor de terugkop peling van de uitkomsten van het Supervisory Review and Evaluation Process (SREP). In 2015 is geen enkele commissaris herhaaldelijk bij de regulier ingeplande (commissie)vergade- ringen afwezig geweest. Ook bij de extra vergaderingen was de aanwezigheid van de commissarissen zeer hoog. Commissievergaderingen De raad van commissarissen kent diverse commissies. Het audit committee kwam achtmaal en het risk committee zevenmaal bijeen. Voorts is er in januari 2015 een extra gecombineerde sessie voor het audit en het risk committee georganiseerd ter bespreking van de uitkomsten van de Asset Quality Review (AQR) door de ECB, de te treffen maatregelen en het potentiële effect op de winst-en-verliesrekening over 2014. De commissie voor coöperatieve aangelegenheden kwam in het verslagjaar viermaal bijeen, de benoemingscommissie vijfmaal en de HR-commissie zevenmaal. In 2015 zijn geen zaken aanhangig gemaakt bij de beroepscommissie. In 2015 hadden enkele commissarissen zitting in een tijdelijke com missie die de selectie van de nieuwe externe accountant heeft voorbereid. 163 Verslag raad van commissarissen

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 164