Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance fïnancieel-bancaire en coöperatieve expertise in de raad van commissarissen en een nieuwe strategie. De implementatie van de nieuwe governance en de nieuwe strategie zal in 2016 en verder een forse taak vormen voor de organisatie, het manage ment en de commissarissen van de Rabobank.Tegen deze ach tergrond heeft de raad van commissarissen in november 2015 een evaluatie van het eigen functioneren laten uitvoeren door een externe partij, overeenkomstig de Code Banken waarin staat dat minimaal één keer per driejaar extern wordt geëvalueerd. De evaluatie is gehouden aan de hand van een online survey en verdiepende interviews onder de leden van de raad van commissarissen, de leden van de raad van bestuur en enkele direct reports van de raad van bestuur. Daarbij zijn vragen gesteld over onder andere de betrokkenheid van ieder lid van de raad van commissarissen, over cultuur, houding en gedrag binnen de raad, over de effectiviteit per lid, per commissie en van het collectief, alsmede over de relatie van de raad van commissarissen met diverse stakeholders binnen en buiten de Rabobank. Uit de evaluatie kwamen enkele thema's naar voren waaraan de raad van commissarissen meer aandacht wenst te besteden. In het jaarverslag 2014 is het dilemma geschetst dat de raad van commissarissen door toegenomen wet-en regelgeving gaandeweg steeds meer tijd is gaan besteden aan controlerende activiteiten. Dit maakt de balans tussen de toezichthoudende taak, de adviesrol en de werkgeversrol van de raad onevenwichtig, met een zwaartepunt op het toezicht houden mede teneinde tijdig en adequaat te voldoen aan wensen en verwachtingen van de externe toezichthouder. Hoewel de balans tussen de verschillende rollen in 2015 is verbeterd (meer aandacht voor de werkgeversrol), zou de raad van commissarissen deze graag nog meer in evenwicht zien, in de zin dat ook meer aandacht kan worden besteed aan de adviesrol. In het licht van de strategische doelstellingen voor de Rabobank wenst de raad van commissarissen ook extra aandacht te besteden aan de klant en zijn veranderende behoeftes. Voorts beoogt de raad van commissarissen zich in het kader van één Rabobank structurelerte verdiepen in het buitenlandbedrijf.Tot slot heeft de raad van commissarissen het voornemen om voorafgaand aan elke raadsvergadering tijd te besteden aan een vrije dialoog onderling en/of met de raad van bestuur, zonder agenda. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 (Her)benoemingen raad van commissarissen en successieplanning Bij iedere benoeming of herbenoeming beziet de raad van commissarissen op basis van een meerjarig successieplan welke kennis- en ervaringsdomeinen, alsmede overige kwaliteiten en competenties op dat moment noodzakelijk worden geacht om als collectieve raad van commissarissen optimaal te kunnen functioneren. Het successieplan is gebaseerd op interne richt lijnen (zoals profielschets, functieprofielen en reglement raad van commissarissen), alsmede op externe wet- en regelgeving, richtlijnen en codes (onder andere de Beleidsregel Geschiktheid, Code Banken en EBA Guidelines on Suitability). In het dyna mische proces van successieplanning anticipeert de raad van commissarissen tijdig op interne en externe ontwikkelingen, waardoor het professioneel en adequaat functioneren van de raad van commissarissen zo goed mogelijk geborgd blijft. Conform het rooster van aftreden zou Cees Veerman in juni 2015 periodiek aftredend zijn geweest als commissaris van de Rabobank. De heer Veerman was herbenoembaar, maar had reeds aangegeven geen derde zittingstermijn van vier jaar te ambiëren. In het voorjaar van 2015 heeft de heer Veerman besloten zich toe te gaan leggen op de herstructurering van de Nederlandse glastuinbouwsector. In dat licht heeft de heer Veerman op 7 maart 2015 zijn commissariaat bij de Rabobank neergelegd. De raad van commissarissen dankt de heer Veerman voor de kennis en ervaring die hij sinds zijn aantreden in 2007 als lid en vicevoorzitter van de raad van commissarissen en als voorzitter van de commissie voor coöperatieve aangele genheden uit deze raad heeft ingebracht. Zijn agrarische exper tise maakt hem bij uitstek geschikt voor een actieve rol in de glastuinbouw, die voor de Rabobank als food- en agribank een belangrijke sector vormt. Medio 2015 besloot de raad van commissarissen om Marjan Trompetter voor te dragen voor het lidmaatschap van de raad van commissarissen. Mevrouw Trompetter is sinds geruime tijd actief betrokken bij de Rabobankorganisatie. Vanuit haar eerdere functies als vicevoorzitter van de raad van commis sarissen van Rabobank Noord-Veluwe, voorzitter van het kringbestuur Gelderland-Flevoland/CKV-lid, alsmede lid van de vertrouwenscommissie en de commissie spoedzaken uit de CKV is zij zeer goed ingevoerd in de lokale bankenwereld. MevrouwTrompetter beschikt over bedrijfskundige expertise en een kwaliteits- en procesfocus. Zij is gespecialiseerd in orga nisatieontwikkeling en heeft zich daarbij onder andere verdiept in transformatievraagstukken gericht op kwaliteitsverbetering. Tijdens een extra algemene vergadering van 23 september 2015 is Marjan Trompetter benoemd tot lid van de raad van commissarissen van de Rabobank. Hiermee wordt tevens 162 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 163