Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance ingestemd met een beperkt aantal materiële uitzonderingen op het Groepsbreed Beloningsbeleid (GBB), dat niet de raad van bestuur betreft. De uitzonderingen zijn mede ingegeven door afwijkende lokale wet- en regelgeving en/of gebruiken. Voorts heeft de raad van commissarissen zich het afgelopen jaar gebogen over de hoogste beloningen via een groepsbrede beloningsrapportage en over het jaaroverzicht van variabele beloningen voor Identified Staff. Een nadere toelichting op het GBB en op de remuneratie van de raad van bestuur en de raad van commissarissen is opge nomen in het hoofdstuk Belonen elders in dit jaarverslag en in de toelichting Bezoldiging raad van commissarissen en raad van bestuur in de jaarrekening. Werkwijze raad van commissarissen De samenstelling van de raad van commissarissen per 31 december 2015 is in dit jaarverslag opgenomen in het hoofdstuk Bestuurders. Voor de profielschets van de raad van commissarissen wordt verwezen naar www.rabobank.com. De raad van commissarissen richt zich bij de vervulling van zijn taak op het belang van Rabobank Nederland (vanaf 2016: de Rabobank) en de met haar verbonden ondernemingen, en betrekt daarin ook de belangen van de daarbij betrokken partijen, en de voor de Rabobank relevante aspecten van duurzaam ondernemen. Meer informatie over de taakopdracht van de raad van commissarissen en de rol die de raad van commissarissen vervult in de nieuwe governancestructuur van de Rabobank, staan vermeld in het hoofdstuk Corporate governance in dit jaarverslag. Honorering raad van commissarissen De reguliere werkzaamheden van de leden van de raad van commissarissen betreffen toezicht houden, adviseren en het vervullen van de werkgeversrol. Naast het bijwonen van de vergaderingen van de raad, het bijwonen van de vergaderingen van de verschillende commissies uit de raad van commis sarissen (audit committee, risk committee, commissie voor coöperatieve aangelegenheden, benoemingscommissie, HR-commissie en in voorkomende gevallen de beroepscom missie), omvatte de taak in 2015 ook het bij toerbeurt als toehoorder bijwonen van de overlegvergaderingen van de ondernemingsraad, het op kwartaalbasis bijwonen van (een of meer) kringvergaderingen en de vergaderingen van de centrale kringvergadering (CKV), het onderhouden van contacten met de lokale Rabobanken en het bijwonen van de jaarlijkse algemene vergadering. Ook het voldoen aan de eisen van permanente educatie vraagt een tijdsinvestering. De voltallige raad zit tweemaal per jaar aan tafel met afgevaardigden van DNB/ECB voor het jaarlijkse beleidsgesprek en de bespreking van de uitkomsten van het Supervisory Review and Evaluation Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Process (SREP). De voorzitter, de vice-voorzitter en de voorzit ters van het audit committee en het risk committee hebben hiernaast nog enkele separate sessies met de externe toezicht houder. De gemiddelde tijdsbesteding van commissarissen van de Rabobank, inclusief de diverse commissies, bedraagt ongeveer: 3 tot 4 dagen per week voor de voorzitter; 2 dagen per week voor de vice-voorzitter en de voorzitters van het audit committee en het risk committee; en 1,5 tot 2 dagen per week voor de overige leden. Voor de vergoeding van de voorzitter van de raad van commis sarissen geldt dat een deel van deze vergoeding betrekking heeft op de rol als voorzitter van de raad van commissarissen en het deelnemen aan de diverse commissies uit de raad van commissarissen. Een ander deel van deze vergoeding heeft betrekking op het goed laten functioneren van de coöpera tieve ledeninvloed die uniek is voor de Rabobank en die valt terug te voeren op de coöperatieve structuur. Hierbij kan onder andere worden gedacht aan het voorzitterschap van de CKV. De vergoeding van de raad van commissarissen en commissies wordt vastgesteld door de ALR (tot en met 2015 door de Ver trouwenscommissie uit de CKV). In het hoofdstuk Belonen in dit jaarverslag treft u meer informatie aan over de vergoedingen van de raad van commissarissen. Reflectie op eigen functioneren De raad van commissarissen beoordeelt regelmatig op basis van een externe evaluatie dan wel een self assessment in com binatie met een enquête onder de belangrijkste stakeholders het eigen functioneren en dat van zijn afzonderlijke commissies. Tevens wordt periodiek in een bilateraal gesprek tussen de voorzitter en elke commissaris het functioneren van de raad in zijn geheel en van de desbetreffende commissaris geëvalueerd. Voor zover noodzakelijk worden op basis van deze vormen van reflectie verbeteringen in het functioneren van de raad en de afzonderlijke commissarissen aangebracht en individuele of collectieve inspanningen ondernomen op het gebied van kennisvergroting. Belangrijke aandachtspunten bij de beoor deling van het functioneren zijn de mate waarin de raad van commissarissen, de commissies en de individuele commis sarissen voldoen aan het gewenste profiel, de samenstelling en de aanwezigheid van de vereiste competenties in de raad van commissarissen en in de afzonderlijke commissies, en de aanwezigheid bij en de bijdragen van commissarissen aan de vergaderingen van de raad van commissarissen. Waar nodig, worden bij vacatures de vertegenwoordigde competenties aan gevuld door nieuwe benoemingen. De afgelopen twee jaar heeft de raad van commissarissen bijgedragen aan nieuwe governancestructuur voor de bank, een sterk gewijzigde raad van bestuur, versterking van de 161 Verslag raad van commissarissen

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 162