Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance In november 2015 heeft de raad van commissarissen goedkeu ring gehecht aan het Funding and Capital Mandate 2016. Ook is onder leiding van de raad het afgelopen jaar in het kader van de verplichte rotatie van accountantsorganisatie een inten sief traject doorlopen om een nieuwe externe accountant te selecteren. De algemene vergadering heeft op 18 juni 2015 op voordracht van de raad van commissarissen besloten om Price- waterhouseCoopers Accountants N.V. (PwC) te benoemen tot externe accountant van de Rabobank voor een periode van vier jaar, ofwel voor de boekjaren 2016 tot en met 2019. Situatie op de financiële markten en de positie van de Rabobank In 2015 heeft de raad van commissarissen de situatie op de financiële markten en de gevolgen daarvan voor de Rabobank nauwgezet gevolgd. Daarbij werd aandacht geschonken aan de ontwikkeling van de kapitaal ratio's van Rabobank Groep en liet de raad zich informeren over de realisatie van de funding- doelstellingen. Ook de ontwikkeling van de rating kwam herhaaldelijk aan de orde. De raad van commissarissen acht het bemoedigend dat de bewegingen die de Rabobank het afgelopen jaar heeft ingezet de rating agencies hebben doen besluiten om de outlook voor de Rabobank bij te stellen van 'negative' naar 'stable'. Werkgeversrol Sinds het besluit van de heer Bruggink om terug te treden als CFRO van de Rabobank, heeft de raad van commissarissen gezocht naar twee nieuwe leden van de raad van bestuur in de functies van CFO en CRO. De raad van commissarissen is blij in de personen van Bas Brouwers en Petra van Ploeken goede opvolgers te hebben gevonden voor Bert Bruggink. Talentmanagement en managementdeveiopment In 2015 hebben de voltallige raad van commissarissen en de benoemingscommissie uit de raad uitvoerig aandacht besteed aan talentmanagement. De raad van commissarissen heeft zich proactief beziggehouden met de opvolgingsplanning van de raad van bestuur. In dat kader heeft de raad de uitkomsten van de assessments van het topmanagement besproken. In het hoofdstuk Bestuurders leest u meer over de invulling van de functies van CFO en CRO na het afscheid van de heer Bruggink per 1 januari 2016. Ook boog de raad zich over diverse benoe mingsvraagstukken, waaronder enkele personele mutaties binnen het hogere executive kader. Ploewel de raad van bestuur het voortouw neemt bij het systematisch volgen, evalueren en ontwikkelen van het talent in de bank, blijft ook de raad van commissarissen hier zeer nauw op aangesloten teneinde zicht te houden op het talent in de managementlagen dicht onder de raad van bestuur. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 De raad van commissarissen hecht grote waarde aan (gender) diversiteit en doet zijn best om hier invulling aan te geven. Het doet de raad van commissarissen deugd dat de raad van bestuur in 2016 na goedkeuring van Petra van Hoeken door DNB/ECB een vrouw in zijn midden mag verwelkomen en dat de raad van commissarissen in 2015 door een nieuwe benoe ming is gekomen tot een hoger percentage vrouwen in de raad. De raad van commissarissen bestaat eind 2015 voor 25% uit vrouwen. De raad van commissarissen voldoet hiermee nog niet aan de eigen doelstelling van minimaal 30% vrouwen. De raad van commissarissen zal zich blijven inspannen om de (gender)diversiteit in de raad van commissarissen en in de raad van bestuur te vergroten. In dat kader zal de raad van bestuur geregeld worden bevraagd over de voortgang op het terrein van diversiteit in de volle breedte. De raad van commissarissen is in 2014 gestart met een meer systematische aanpak van targetsetting en beoordeling van leden van de raad van bestuur als middel om de doelstellingen, prestaties en (persoonlijke) ontwikkeling van leden van de raad van bestuur structureel te volgen en te verbeteren. De betref fende performance management (PM-) gesprekken worden gevoerd door de voorzitter en de vicevoorzitter. Sinds 2013 is de raad van bestuur van de Rabobank, op Berry Marttin na, geheel vernieuwd. De raad van commissarissen heeft er vertrouwen in dat het zittende team, inclusief de nieuwe CFO en CRO, over de capaciteiten, cultuur en energie beschikt die nodig zal zijn om de Rabobank de komende jaren op succesvolle wijze door de transitie heen te leiden. Het functioneren van (de leden van) de raad van bestuur zal in 2016 en verder nadrukkelijk onderwerp van gesprek zijn in de voltallige raad van commissarissen. Der gelijke besprekingen vinden plaats buiten aanwezigheid van de leden van de raad van bestuur.Tijden van transformatie vergen goed voorbeeldgedrag van de top van de organisatie. De raad van commissarissen zal de raad van bestuur voortdurend aan spreken en waar nodig ingrijpen om de noodzakelijke strate gische uitdagingen te realiseren. Zoals passend in de door ons gewenste cultuur, zijn ook de leden van de raad van commissa rissen aanspreekbaar op het getoonde gedrag en de individuele en collectieve bijdrage ten behoeve van de organisatie. Beloningsbeleid De Rabobank hanteert een zorgvuldig, beheerst en duurzaam beloningsbeleid. De raad van commissarissen keurt het belo ningsbeleid voor het senior management goed en ziet toe op de uitvoering ervan door de raad van bestuur. Voorts wordt elk jaar op verzoek van de raad een benchmarkstudie uitgevoerd voor de positionering van de inkomens van de leden van de raad van bestuur. De raad van commissarissen heeft in 2015 op advies van de HR-commissie (voorheen remuneratiecommissie) 160 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 161