Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance De raad van commissarissen is van oordeel dat de nieuwe coöperatieve governancestructuur passend en effectief is. Het nieuwe model stelt de Rabobank in staat vorm te geven aan een betere banken een betere coöperatie, rekening houdend met de vereisten van toezichthouders en kapitaalmarkt, en rechtdoend aan de coöperatieve uitgangspunten van de bank. Het model draagt bij aan de continuïteit van de organisatie en het herstel van vertrouwen en heeft derhalve de volledige steun van de raad van commissarissen. Op 17 augustus 2015 heeft de raad goedkeuring gehecht aan de juridische fusie tussen Rabobank Nederland en de aangesloten banken en aan de bijbehorende statutenwijziging. Met instem ming van de lokale ledenraden en de algemene vergadering van Rabobank Nederland, is de nieuwe governancestructuur vanaf 1 januari 2016 een feit en is voortaan sprake van één Rabobank, met één balans en één bestuursverslag. In de nieuwe governance houdt de raad van commissarissen toezicht op een raad van bestuur die eindverantwoordelijk is voor het besturen van de gehele Rabobank. De raad van commissarissen complimenteert en dankt de leden van de Commissie Governance voor de buitengewoon belang rijke inbreng die zij hebben geleverd voor deze historische stap. Deze erkentelijkheid gaat ook uit naar de lokale directeuren en commissarissen, kringbestuurders, ledenraadsleden, vertegen woordigers van de medezeggenschap, raad van bestuur en alle overige betrokkenen die op zorgvuldige en betrokken wijze hebben bijgedragen aan een waardevol eindresultaat. Strategie De raad van commissarissen heeft het afgelopen jaar uitvoerig met de raad van bestuur van gedachten gewisseld over de vraag hoe de Rabobank om wil gaan met de toekomstige tech nologische, maatschappelijke en economische ontwikkelingen, binnen de kaders van wet- en regelgeving en met behoud van de coöperatieve en klantgerichte fundamenten waarop de bank is gebouwd. Kernopdrachten binnen het Strategisch Kader 2016-2020 zijn excellente klantfocus, flexibiliseren en beperken van de balans en performanceverbetering. De raad van com missarissen onderschrijft volledig het Strategisch Kader 2016- 2020 dat is vastgesteld in de CKV van 9 december 2015. De herziene strategie, het nieuwe governancemodel, het cultuurprogramma Culture Collective en tal van operationele verbeteringen dienen samen als basis om de Rabobank in de komende jaren te positioneren als vooraanstaande coöpe ratieve, klantgerichte bank in Nederland en in food agri in de wereld. Het Strategisch Kader wordt nader uitgewerkt in een uit voeringsagenda voor de raad van bestuur, geformuleerd langs de assen: volledige klantfocus, betekenisvolle coöperatie, medewerkers in hun kracht en ijzersterke bank. De raad van Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 commissarissen zal de komende periode verder toezien op het implementatie- en transformatieproces voortvloeiend uit het nieuwe Strategisch Kader. Uitvoeringsagenda raad van bestuur en periodieke rapportages De raad van commissarissen heeft zich frequent verdiept in de voortgang van diverse belangrijke projecten en thema's zoals activeren klantfocus, Banking for Food, optimalisering even wicht tussen toezicht en klantbediening, balansverlichting en kapitaalprioritering, data quality en klantintegriteit. Voorts heeft de raad van commissarissen, na een diepgaande voorbespre king in het audit committee of het risk committee, aandacht geschonken aan (periodieke) rapportages inzake wet- en regel geving, toezicht, compliance, risk en audit. Jaarrekening 2014, halfjaarverslag 2015 en begroting 2016 Conform het bepaalde in de statuten van Rabobank Nederland heeft de raad van commissarissen het jaarverslag en de jaar rekening 2014 van Rabobank Nederland en van Rabobank Groep, en de daaraan toegevoegde gegevens onderzocht. De raad van commissarissen besprak deze stukken en het accountantsverslag 2014 uitvoerig met de raad van bestuur, de interne accountant en de externe accountant, Ernst Young Accountants LLP (EY), en nam kennis van de goedkeurende verklaring van EY bij de jaarrekening 2014. Aan de orde kwamen onder andere enkele bijzondere posten, kosten kredietverliezen en de ontwikkeling van de kosten en het commercieel resultaat. Ook de rapportage Rabobank 'In Control', de EY Management letter (In Control Statement) en het verslag auditbevindingen Rabobank Groep 2014, inclusief managementrespons, waren onderwerp van gesprek. In augustus 2015 behandelde de raad van commissarissen het halfjaarverslag 2015 van Rabobank Groep. Daarbij werd onder meer stilgestaan bij enkele bijzondere en eenmalige posten. Aan de hand van de maandcijfers en gerichte rapportages heeft de raad van commissarissen zich verdiept in de ontwikkeling van bepaalde klantsectoren, marktaandelen, marges, ratio's, kosten en personele bezetting. Ook zijn op verzoek van de raad van commissarissen periodiek benchmarkanalyses gemaakt van de Rabobank ten opzichte van relevante peers in binnen- en buitenland. De uitkomsten van deze analyses zijn betrokken bij de strategische overwegingen en bij het beoordelen van de budgettaire kaders en vooruitzichten van de Rabobank voorde komende jaren. In het najaar van 2015 heeft de raad van commissarissen de groepsbegroting 2016 besproken en goedgekeurd met de opmerking dat deze budgetten en targets per entiteit in het voorjaar van 2016 nader zullen worden aan gescherpt als eerste stap ter realisatie van het Strategisch Kader 2016-2020. 159 Verslag raad van commissarissen

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 160