Verslag raad van commissarissen 2015, één Rabobank In 2015 is een historische stap gezet om als één Rabobank de toekomst in te gaan. Na het samen voegen van onderdelen van het binnenlandse en het buitenlandse bankbedrijf in 2014, is in 2015 ingestemd met de fusie van de aangesloten banken en Rabobank Nederland tot één bankbedrijf met één balans en één bestuursverslag. De governancewijziging heeft mede ten doel om een sterker op de klant gericht bankbedrijf te realiseren en de ledeninvloed te vergroten. De raad van commissarissen heeft met waardering vastgesteld dat de 106 lokale Rabobanken in een democratisch proces unaniem akkoord zijn gegaan met deze ingrijpende organisatorische verandering. Dit kenmerkt het unieke karakter van de Rabobank, alsmede de kwaliteit en de kracht van onze interne dialoog met onze achterban van betrokken klanten en leden. Met de vernieuwing van de coöperatieve governance en de formulering van het Strategisch Kader 2016-2020 is de basis gelegd om de Rabobank in de komende jaren te positioneren als vooraanstaande coöperatieve, klantgerichte bank in Nederland en in food agri wereldwijd. Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 In het vorige hoofdstuk in dit jaarverslag vindt u informatie over de nieuwe governancestructuur van de Rabobank. Voorts treft u daar links aan naar documenten over de toepassing van de Nederlandse Corporate Governance Code en van de principes van de Code Banken door Rabobank. De raad van commissa rissen onderschrijft de betreffende teksten. Conform zijn wettelijke taak heeft de raad van commissarissen in 2015 toezicht gehouden op het beleid van de raad van bestuur en op de algemene gang van zaken bij de Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen. Daar naast heeft de raad van commissarissen de rollen van adviseur en werkgever van de raad van bestuur vervuld. Dit hoofdstuk is als volgt opgebouwd. Als eerste beschrijft het de belangrijkste onderwerpen waar de raad van commissarissen zich gedurende het verslagjaar als toezichthouder en adviseur op heeft gericht. Vervolgens wordt ingegaan op de invulling van de werkgeversrol.Tot slot wordt aandacht geschonken aan de samenstelling en het eigen functioneren van de raad van commissarissen. Toezicht en advies Coöperatieve governance In het voorjaar van 2014 is een traject gestart om te komen tot een nieuwe inrichting en besturing van de Rabobank die op een toekomstbestendige wijze bijdraagt aan het vertrouwen van alle stakeholders in de bank. De raad van commissarissen is samen met de raad van bestuur verantwoordelijk voor de corporate governance structuur van de Rabobank en is de afgelopen twee jaar derhalve nauw betrokken geweest bij het governancetraject. Leden van de raad van commissarissen hebben in dit kader diverse conferenties voor lokale directeuren en commissarissen bijgewoond. Hiernaast heeft de commissie voor coöperatieve aangelegenheden zich diverse malen in het onderwerp verdiept. Voorts heeft de voltallige raad van commissarissen diepgaand over het thema gesproken met zowel interne als externe adviseurs. De raad heeft de opzet en werking van enkele coöperatieve modellen in Nederland verge leken, het voorgestelde model voorde Rabobank beoordeeld en een onafhankelijke externe opinie ter zake ingewonnen. De raad heeft daarbij nauwlettend bezien of de ledeninvloed effectief gestalte krijgt in het voorgestane model en of de nieuwe governance alle interne stakeholders in staat stelt om hun rol goed te vervullen. 158 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 159