Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance de Algemene Vergadering benoemd. De voorzitter van de raad van commissarissen leidt de vergadering van de ALR. Door de fusie tot één coöperatieve bank strekt de verantwoordelijkheid van de raad van commissarissen zich nu ook formeel uit tot het lokale bankbedrijf.Ten slotte benoemt de raad van commissa rissen de leden van de raad van bestuur, die over de uitvoering van hun verantwoordelijkheden aan de ALR verantwoording afleggen. Bancaire pijler Een belangrijke uitkomst van de governancediscussie was het besluit om voortaan de beleidsbepaling en besluitvorming over strategisch-beleidsmatige onderwerpen te scheiden van die over bancair-operationele zaken. Eerstgenoemde onder werpen zijn vooral relevant voor ledenvertegenwoordigers, die een richtinggevende invloed uitoefenen op de strategi sche en coöperatieve koers van de Rabobank. Deze focus van ledeninvloed is van een heel andere orde dan de vraag hoe het bankbedrijf in de praktijk optimaal kan worden ingericht zodat een goede klantbediening en effïciencydoelen bereikt kunnen worden. Voor het vinden van oplossingen voor problemen en uitdagingen op deze terreinen is de ALR niet het meest geschikt. Vandaar dat is besloten om belangrijke operationele bancaire zaken te adresseren in de nieuwe directeurenconfe rentie van de hele groep'. Deze directeurenconferentie bestaat uit lokale directievoorzitters, leden van de raad van bestuur en de overige directeuren van de Rabobank. De directeurenconfe rentie heeft een voorbereidende, informerende en adviserende rol bij voorstellen die het bankbedrijf van de lokale Rabobanken raken. Daarnaast vervult de directeurenconferentie een verbin dende functie tussen de hoogste echelons van de bank. De grootste verandering voor de raad van bestuur is dat de onderneming waarvoor hij formeel verantwoordelijk is per 1 januari 2016 ook het lokale bankbedrijf omvat. De Rabobank is de werkgever geworden van alle medewerkers bij lokale Rabobanken. Verder stelt de raad van bestuurde strategie voor de groep vast onder goedkeuring van de ALR. De raad van bestuur verleent specifieke bevoegdheden aan lokale directievoorzitters, zodat deze hun taken lokaal kunnen uitvoeren en verantwoordelijkheid voor hun bank kunnen nemen.Tot de taken van de directievoorzitter behoort onder andere het lokale HR-beleid, inclusief de verantwoordelijkheid voor de lokale medewerkers, onder wie de vakdirecteuren. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Besluit De nieuwe governance structuur heeft twee belangrijke effecten. Enerzijds draagt zij bij aan versterking van de coöperatie. De stem van de leden is op zowel lokaal als collectief niveau stevig verankerd. Hierbij blijven de lokale oriëntatie en het kenmerkende decentralisme gewaarborgd. Anderzijds leidt de governance herziening tot een betere bank en onderstreept de gezamenlijke bankbalans de - financiële - soliditeit van de Rabobank. Nederlandse corporate governance code Hoewel de Rabobank vanwege haar coöperatieve structuur niet verplicht is de Nederlandse corporate governance code na te leven, doet ze dit op vrijwillige basis. Op slechts enkele punten wijkt de Rabobank, mede vanwege haar coöperatieve structuur, af van de Nederlandse corporate governance code. Voor meer informatie hierover wordt verwezen naar www.rabobank.com. Code Banken In 2009 is de Code Banken voor de Nederlandse banken vastgesteld door het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Banken als uitwerking van het rapport 'Naar herstel van ver trouwen'van de Adviescommissie Toekomst Banken. Deze Code is herzien in 2015. De governance van de Rabobank is zowel in de huidige als in de nieuwe opzet per 2016 in overeenstem ming met de herziene Code Banken. Voor meer informatie over de naleving van de Code Banken door de Rabobank wordt verwezen naar www.rabobank.com. 157 Corporate governance

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 158