Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank 7,4 miljoen klanten 1,9 miljoen leden Lokale ledenraad Lokale raad van commissarissen Algemene Ledenraad Rabobank Directie lokale Rabobanken Directeurenconferentie van hele groep Raad van bestuur Raad van commissarissen Nieuwe governancestructuur: eenheid van coöperatie en bank Coöperatieve pijler Klanten van de Rabobank in Nederland hebben de mogelijk heid om lid te worden van de coöperatie. Momenteel is ruim 25 procent van de klanten lid van de bank. De verbondenheid van de lokale Rabobanken met hun klanten in het werkgebied en de bundeling van alle lokale Rabobanken tot één coöperatie vormen het fundament voor de decentrale besturing van de Rabobank. Binnen collectief vastgestelde kaders hebben lokale Rabobanken in de nieuwe governance eigen verantwoorde lijkheden. Om als collectief sterkte staan en schaalvoordeel te genieten, werken lokale Rabobanken samen met de onder steunende organisatie. In de nieuwe constellatie zijn de leden op basis van de rechten - die ook vóór 2016 bestonden - via zogenoemde ledenafdelingen aan de eigen lokale Rabobank verbonden. Lokale ledenraden Er zijn ongeveer 100 ledenafdelingen in Nederland. De leden van een afdeling zijn ingedeeld in één of meer kieskringen. Deze kieskringen benoemen, schorsen of ontslaan de leden van de lokale ledenraad, die uit 30 tot 50 leden bestaat. Het feitelijke functioneren van de ledenraden wijkt nauwelijks af van dat in de oude situatie. Kortweg behartigt de ledenraad het belang van klanten en leden. Ledenraadsleden meteen diverse achter grond en oriëntatie brengen de buitenwereld binnen om de lokale Rabobank optimaal op koers te houden. De ledenraad vormt de primaire toetssteen voor de kwaliteit van de financiële dienstverlening en voor de feitelijke bijdrage aan een duurzame ontwikkeling van het werkgebied door de lokale Rabobank. In dat licht heeft de ledenraad een belangrijke stem en bij de besteding van coöperatieve fondsen. Lokale ledenraden zijn de ógen en oren'van de lokale directieteams (signalerings functie). Zij fungeren bovendien als sparringpartner voor zowel directieteams als lokale raden van commissarissen, en hebben formele taken en verantwoordelijkheden.Tot deze formele bevoegdheden behoren onder andere het goedkeuringsrecht voor samenvoeging of splitsing van de lokale Rabobanken de advisering aan de lokale directievoorzitter over het leden be leidsplan. Aanbeveling, benoeming, schorsing en ontslag van lokale commissarissen, inclusief de voorzitter, behoren ook tot hun bevoegdheden. Bovendien beoordelen lokale ledenraden de financiële prestaties van de lokale Rabobank, het door de directievoorzitter gevoerde beleid en het toezicht dat de leden van de lokale raad van commissarissen uitoefenen. Lokale raad van commissarissen De lokale raad van commissarissen bestaat uit 3 tot 7 leden en is onderdeel van de betrokken afdeling. Lokale commissarissen worden benoemd door en zijn verantwoording verschuldigd aan hun lokale ledenraad. Lokale commissarissen dragen bij aan het verbinden van de leden van de lokale Rabobank en de samenleving én tussen de lokale Rabobank en de coöperatie Rabobank. Om de band met de coöperatie en lokale Rabobank te onderstrepen en versterken, zijn lokale commissarissen ver plicht lid van de coöperatie. Lokale raden van commissarissen hebben belangrijke taken en verantwoordelijkheden. Zo is het functioneel werkgeverschap van de directievoorzitter belegd bij de lokale raad van commis sarissen. De belangrijkste lokale goedkeuringsrechten van lokale raden van commissarissen omvatten (i) benoeming, schorsing en ontslag van de overige leden van het directieteam (vak directeuren), (ii) specifieke besluiten van de directievoorzitter, (iii) het jaarlijkse plan en begroting, en (iv) het ledenbeleids plan. Lokale raden van commissarissen monitoren of de lokale Rabobank de strategie en beleidsplannen adequaat uitvoert. 155 Corporate governance

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 156