Corporate governance Sinds de oprichting van de eerste kredietcoöperatie in 1895 is de governance van de Rabobank vaak aangepast. Het jaar 2015 neemt in die geschiedenis een belangrijke plaats in. In december namen de lokale ledenraden namelijk een historische beslissing. Na een intensieve dialoog besloten zij unaniem tot een fusie van alle lokale coöperatieve Rabobanken en de coöperatieve centrale organisatie (Rabobank Nederland). Een week na dit besluit hebben de lokale coöperatieve banken, als leden van Rabobank Nederland, ook hiertoe besloten tijdens de Algemene Vergadering. Het resultaat: één coöperatieve Rabobank met één bankbalans en één bankvergunning. Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Deze governance-transformatie is bedoeld om zowel de coöperatie als de bankte versterken. De fundamentele aanpassing markeert het einde van een lang hoofdstuk in de geschiedenis van de Rabobanken betekent tegelijkertijd het begin van een nieuw hoofdstuk. De coöperatieve beginselen van de organisatie zijn met deze stap in een moderne jas gestoken. De Rabobank blijft een participatieve organisatie die de coöperatieve waarden en principes belichaamt. Leden (vertegenwoordigers) hebben het recht, de mogelijkheid én de verantwoordelijkheid om haar strategie en doelstellingen goed te keuren. Juridisch heeft de fusie per 1 januari 2016 geresulteerd in één rechtspersoon met één bestuursverslag: Coöperatieve Rabobank U.A. (Rabobank). De aangesloten banken zijn opgegaan in één Rabobank en hebben hun individuele vermogens daarin samengebracht. Voor interne doeleinden blijft op basis van de jaarlijkse interne financiële verslaggeving inzichtelijk welk vermogen van welke lokale Rabobank 'afkomstig' is. Dit is mede van belang voor het bepalen van de stemverhoudingen in de algemene ledenraad, het hoogste ledenorgaan in de nieuwe governance. De fusie heeft tot gevolg dat de leden, klanten en medewerkers van de aangesloten banken automatisch lid, klant en medewerker zijn geworden van de Rabobank. Het door externe toezichthouders aan Rabobank Nederland opgedragen prudentiële toezicht op lokale coöperatieve banken is komen te vervallen. In het nieuwe governancemodel blijft het binnenlands bank bedrijfvan de Rabobank georganiseerd op basis van een decentrale organisatie van de lokale Rabobanken. Een lokale Rabobank is echter niet meer een onafhankelijke juridische entiteit met een eigen bankvergunning. Lokale ledenraden, lokale raden van commissarissen en lokale directieteams zijn ook geen wettelijke organen meer waaraan automatisch op basis van het Burgerlijk Wetboek taken en bevoegdheden toekomen.Toch blijven deze organen vanuit een intern bestu- rings- en organisatorisch oogpunt van cruciale betekenis voor de interne governance en voor de bepaling van de strategische koers van de Rabobankorganisatie. Bovendien is de discipli nerende ledeninvloed en -zeggenschap op zowel lokaal als collectief niveau stevig verankerd in de nieuwe governance. Leden zijn bijvoorbeeld getrapt vertegenwoordigd in het aller hoogste besluitvormende orgaan, de algemene ledenraad. De raad van bestuur is in de nieuwe situatie eindverantwoor delijk voor het hele bankbedrijf, inclusief lokale Rabobanken. Maarzij kent de directievoorzitters en lokale raden van commis sarissen specifieke lokale bevoegdheden toe. Deze taken en verantwoordelijkheden zijn reglementair vastgelegd. Meer hierover staat verderop in dit document. De verleende bevoegdheden vanuit de raad van bestuur hebben primair tot doel de lokale oriëntatie en het lokaal ondernemerschap van lokale Rabobanken te borgen binnen collectief afgesproken kaders.Tegen deze achtergrond draagt de lokale directie de bestuurlijke verantwoordelijkheid voor de lokale ambities naar klant, markt en werkgebied. Onderstaande figuur toont de organen in de nieuwe structuur. Het linkerdeel van deze figuur betreft de coöperatieve pijler, de rechterkant de bancaire. De oranje cirkel symboliseert de eenheid van coöperatie en bank. De nieuwe governance- organen en hun taken en verantwoordelijkheden worden hier onder in niet-juridische termen en op hoofdlijnen besproken. Ook komen enkele verschillen met de oude governancestruc- tuur aan bod. 154 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 155