Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Omdat de Rabobank marktleider is in de agrarische sector in Nederland, zijn Bankieren voor Nederland en Banking for Food onderling nauw met elkaar verweven. Onze kennis en ons netwerk in de internationaal toonaangevende Nederlandse food- en agrisector vormen de wortels van de Rabobank. Kernopdrachten; hoe we dit willen bereiken? Om onze ambitie in de komende vijfjaar waar te maken, hebben we in het Strategisch Kader 2016-2020 drie kern opdrachten geïdentificeerd. 7. Excellente klantfocus In Nederland streven we naar de positie van meest klantgerichte bank van het land. Ook buiten Nederland ambiëren we een forse groei in klanttevredenheid. We zijn ervan overtuigd dat daarin onze kracht en ons onderscheidend vermogen liggen. De Rabobank ondergaat de komende jaren een fundamentele transformatie in werkwijze, cultuur, houding en gedrag. Hiermee spelen we in op de veranderende klantwensen, het onbestendige economische klimaat en de strengere eisen van toezichthouders. We willen de meest klantgerichte bank van het land worden, door in te zetten op een excellente basisdienst verlening, door altijd het dichtst bij de klant te zijn als dat gewenst is en door invulling te geven aan onze rol als financieel regisseur. 2. Flexibiliseren en beperken van de balans We voorzien voor de komende jaren een verdere aanscherping van de regelgeving. Om onze positie als ijzersterke bank te behouden is het daarom noodzakelijk onze balans te flexibili seren en tussen 2014 en 2020 met maximaal 150 miljard euro te reduceren. Balansoptimalisatie willen we onder andere bereiken doordelen van onze kredietportefeuille door te plaatsen naar externe partijen en door een in verhouding lagere liquiditeits buffer aan te houden die past bij het lagere balanstotaal. In het jaaroverzicht is een dilemma opgenomen dat ingaat op de wijze waarop we excellente klantbediening willen verenigen met een groei van ons kapitaal en verkorting van onze balans. 3. Prestatieverbetering Naast excellente klantfocus en een balansreductie moet er ook een prestatieverbetering plaatsvinden. Ons streven voor 2020 is een resultaatsverbetering van meer dan 2 miljard euro (exclusief de effecten van de balansreductie op onze resultaten) ten opzichte van 2014. Hierbij bereikt de effïciencyratio in 2020 een niveau van circa 50% en behalen we een rendement op geïn vesteerd vermogen (ROIC) van ten minste 8%. De efficiency- ratio wordt berekend door de totale bedrijfslasten te delen door de totale baten. De effïciencyratio inclusief toezichts- heffïngen zal een niveau van 53% tot 54% bereiken in 2020. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 De ROIC wordt berekend door de gerealiseerde nettowinst na belang derden te relateren aan het kernvermogen (gerealiseerd tier 1-vermogen vermeerderd met de in de balans opgenomen goodwill per jaareinde van het boekjaar) verminderd met aftrek voor belangen van derden in het vermogen. De resultaats verbetering moet tot stand komen door zowel hogere inkom sten als lagere kosten. Deze ramingen komen boven op de lopende kostenprogramma's Mars en Visie 2016. Met het programma Mars worden de kosten op centraal niveau verder verlaagd. Visie 2016 is gericht op het verbeteren van de klant bediening tegen lagere kosten. Deze programma's lopen op schema en zijn naar verwachting in 2016 afgerond. Versnellers voor implementatie De uitvoering van de hierboven genoemde drie kern opdrachten vraagt om een geïntegreerde aanpak van bestaande en nieuwe programma's. In de uitvoeringsagenda van de raad van bestuur komen die programma's samen. Deze agenda vormt de basis voor de uitvoering van de strategie. Om tot een succesvolle implementatie te komen, zetten we in op drie versnellers: 7. Het versterken van innovatiekracht Innovatiekracht is een belangrijke voorwaarde om de huidige processen te verbeteren, te zorgen dat klanten meer zelf kunnen regelen en dat de Rabobank met nieuwe proposities (sneller) inspeelt op technische mogelijkheden. 2. Medewerkers in hun kracht Medewerkers maken de ambities van onze klanten en van de Rabobank waar. Om onze strategie te kunnen realiseren, is het nodig dat onze medewerkers zich bewustzijn van de maat schappelijke rol die wij als bankte vervullen hebben. Daarbij is het essentieel dat ze de strategie omarmen, deze weten uit te dragen en te vertalen naar hun dagelijks werk, waar ruimte is voor vakmanschap en ondernemerschap. We zijn eenduidig en eensgezind over het gewenste gedrag. Medewerkers weten hun persoonlijke waarden te verbinden met die van de bank, en andersom. Er is continu aandacht voor ontwikkeling en opleiding, evenals voor een divers samengesteld medewerkers bestand. Hiermee streven we ernaar dat onze klanten en de maatschappij ons werkelijk ervaren als de bank die volledig gefocust is op de klant. 3. Betere coöperatieve organisatie De nieuwe governancestructuur vergroot de inspraak en input van leden op de Rabobank als geheel. De effectievere structuur zal bijdragen aan de transformatie die onze organisatie nodig heeft om de strategie te realiseren. 13 Strategie

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 14