- - - Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank palmolie palmolie palmolie palmolie palmolie palmolie palmolie palmolie palmolie palmolie palmolie palmolie palmolie palmolie palmolie palmolie palmolie suiker suiker suiker voeding Azië Azië Azië Azië Azië Azië Azië Azië Azië Azië Azië Azië Azië Azië Azië Azië Azië Azië ZA ZA NA S-H3 P S-H2 S-L5 S-H3 S-H2 P S-H2 S-H3 E-E2 S-H2 E-E2 S-H3 E-E2 S-H2 E-E2 E-E2 S-H3 S-H2 S-H2 E-E2 S-H2 S-H2 E-E2 S-L3 tegenstrijdige aanspraken van gemeenschappen op land. Dispuut over delen van het compensatiebedrag met nieuwe eisers prospect die niet voldoet aan het Rabobankbeleid FPIC- en compensatie-issues in plantage die klant deels in eigendom heeft werkomstandigheden die weliswaar aan wet- en regelgeving voldoen, maar met ruimte voor verbetering issues t.a.v. consultatie veroorzaakt door vorige eigenaar issues t.a.v. onvoldoende overeenstemming te volgen FPIC procedure relatie gestart zonder naleving RSPO-standaarden - lidmaatschap verkregen - volledige invoering en certificatie vereist controverses t.a.v. onvoldoende FPIC, compensatie en MER klant zou onvoldoende FPIC, wettelijke naleving en milieu due diligence toepassen. Ondanks overtuigend bewijs van het tegendeel is klant bereid extra maatregelen te treffen - plannen worden opgesteld dilemma waarbij wens t.a.v. landrechten en wettelijke eisen elkaar uitsluiten klant zou kwetsbare natuur verwoesten klant zou onvoldoende FPIC toepassen klant zou kwetsbare natuur verwoesten klant zou onvoldoende MER uitvoeren en rechthebbenden onvoldoende mee laten delen klant zou onvoldoende consulteren/compenseren mogelijk issue van onvoldoende consultatie klant zou kwetsbare natuur verwoesten controverse t.a.v. compensatie voor gedwongen verhuizing klant zou mensen benadelen door landrechten te verkrijgen schade aan kwetsbare natuur klant zou vakbondsvoorstanders onheus bejegenen klant heeft issue opgelost open engagement gestopt gesloten klant onderneemt actie open klant onderneemt actie open engagement gestopt gesloten klant onderneemt actie open klant onderneemt actie open klant heeft issue opgelost open onderzoek open klant onderneemt actie open onvoldoende bewijs gesloten onvoldoende bewijs gesloten klant onderneemt actie open onvoldoende bewijs open klant onderneemt actie open onderzoek open onderzoek open onderzoek open klant heeft issue opgelost gesloten klant onderneemt actie open autoriteit betrokken open Rabobank issue tabel 2015 Milieu Sociaal Governance mensenrechten arbeidsrechten E1dierenmishandelingen #2 H1. schending mensenrechten #3 L1gedwongen arbeid #3 G1integriteit (corruptie, omkoping, witwassen, fraude, belastingontduiking, kartelvorming) #4 E2. effecten op ecosystemen en landschappen #18 H2. effecten op gemeenschappen en inheemse volkeren #15 L2. kinderarbeid #2 G2. gebrek aan transparantie #0 E3. misbruik van natuurlijke hulpbronnen of verspilling van grondstoffen #1 FI3. participatie-issues #5 L3. vrijheid van vereniging en recht op collectieve onderhandeling #1 G3. misleidende communicatie en 'greenwashing' #0 E4. milieuvervuiling #1 H4. sociale discriminatie #0 L4. gezondheid en veiligheid van werknemers #2 G4. product/dienst met een gezondheids- of veiligheidsrisico voor consumenten #0 L5. slechte arbeidsomstandigheden #11 P. niet voldaan aan Rabobank beleid #6 getal aantal gesprekken waarin het thema speelt L6. discriminatie van werknemers #0 Status categorie tabel statuscategorie toelichting onderzoek aanvullend onderzoek om meer inzicht te krijgen in aard en omvang van het vraagstuk, en om meer inzicht te krijgen in noodzakelijke of gewenste verbetering klant erkent issue er is overeenstemming over de feiten van een issue onvoldoende bewijs er is onvoldoende zekerheid dat de klant het probleem veroorzaakt of kan bijdragen aan het verminderen of oplossen ervan klant bereid beleid/gedrag te verbeteren er is overeenstemming over een onderwerp waarop verduurzaming kan plaatsvinden klant onderneemt actie klant heeft issue opgelost klant heeft beleid/gedrag verbeterd autoriteit betrokken een dispuut tussen partijen is in behandeling bij of vereist een actie of uitspraak van een overheidsinstantie of rechtbank; de dialoog ligt stil klantrelatie wordt beëindigd er is door de klant onvoldoende voortgang getoond en de bank heeft maatregelen getroffen om de relatie te beëindigen engagement gestopt prospect wil niet conform ons beleid gaan handelen, of relatie met de klant dan wel de link met het issue bestaat niet meer 130 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 131