Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Mw. prof.dr. Roos Vonk/ Reclamecode Commissie (RCC) SOMO, National Ecological Center of Ukraine, Vereniging Nederlandse Pluimveeverwerkende industrie (NEPLUVI) Eyes on Animals, World Animal Protection, Dierenbescherming, Compassion in World Farming Dieren welzijnsbeleid. Toelichting op het dierenwelzijnsbeleid en due diligence, via procedure RCC en in persoonlijk gesprek. Dierenwelzijn, naleving wetgeving en externe impacts Klachten Somo en NEPLUVI onderzocht en besproken met bedrijf. Klacht pluimveemesterij-slachterij MHP, Oekraïne. NECU in onderzoeken dialoog metNECU gestart. Dierenwelzijn. Stakeholderdialoogsessies en consultatie conceptbeleid Dierenwelzijn van de Rabobank. Dialogen met klanten in 2015 industrie regio boeren bedrijf boeren bedrijf boeren bedrijf boeren bedrijf boeren bedrijf boeren bedrijf boeren bedrijf boeren bedrijf boeren bedrijf boeren bedrijf boeren bedrijf boeren bedrijf boeren bedrijf boeren bedrijf boeren bedrijf cacao dierlijke eiwitten dierlijke eiwitten dranken granen katoen palmolie palmolie palmolie palmolie palmolie Azië ZA ZA ZA ZA ZA ZA ZA ZA ZA ZA ZA ZA ZA ZA Afrika Azië issue type H1 dierlijke eiwitten NA dierlijke eiwitten ZA ZA energie/metalen EU energie/metalen ZA energie/metalen ZA energie/metalen ZA E2P L5 L5 L5 E2 E2 L5 E2 E2 L5 E2 E2 L5 E2 L5 E2 L5 L2 E1 dierlijke eiwitten Azië G-G1 dierlijke eiwitten Azië P dierlijke eiwitten Azië S-L1 dierlijke eiwitten EU S-H2 E - El S-L4 S-L4 S-L5 Azië S-H1 S-L5 energie/metalen EU P ZA EU Afrika Afrika Afrika Azië Azië G-G1 S-H1 S - LI E-E3 E-E2 E-E4 S-H2 G-G1 S - LI S-L2 S-H2 S-H2 S-H2 E-E2 G-G1 S-H2 korte omschrijving klant zou mensen d.m.v. schulden aan zich binden schade aan kwetsbare natuur en ontbrekende vergunning onvoldoende kwaliteit faciliteiten medewerkers onvoldoende kwaliteit faciliteiten medewerkers onvoldoende kwaliteit faciliteiten medewerkers vergunningen ontbreken schade aan kwetsbare natuur schade aan kwetsbare natuur beschuldigingen onvolkomenheden in arbeidscontracten schade aan kwetsbare natuur onvoldoende kwaliteit faciliteiten medewerkers en milieu-issues schade aan kwetsbare natuur onvoldoende kwaliteit faciliteiten medewerkers en milieu-issues onvoldoende kwaliteit faciliteiten medewerkers en milieu-issues onvoldoende kwaliteit faciliteiten medewerkers en milieu-issues dilemma kinderarbeid vs armoede-bestrijding verschillende standaarden binnen concern t.a.v. duurzaamheid en welzijn vergunningen ontbreken na acquisitie nieuw bedrijf implementeren bestaand beleid nodig klant zou betrokken zijn bij slavenarbeid dieper in de keten controverses t.a.v. schendingen door onvoldoende consultatie/klant kan transparantie vergroten klant zou varkens slecht behandelen dodelijk ongeluk op werk/veiligheids voorschriften controverses t.a.v. werkuren/loon/veiligheid en gezondheid van werknemers onvoldoende niveau van welzijn, gezondheid en werkomstandigheden op plantage klant geeft onvoldoende rekenschap, beperkte transparantie klant zou geld witwassen en belastingbetaling vermijden klant zou beveiligingspersoneel van de overheid misbruiken om protest neer te slaan klant zou in zijn keten te maken hebben met mensenrechtenschendingen en verspillen van natuurlijk kapitaal diverse controverses t.a.v. milieuzaken en onvoldoende consultatie status categorie onvoldoende bewijs klant heeft issue opgelost klant onderneemt actie klant heeft issue opgelost klantrelatie wordt beëindigd klant heeft issue opgelost klant heeft issue opgelost klantrelatie wordt beëindigd klant onderneemt actie klantrelatie wordt beëindigd klant onderneemt actie klant onderneemt actie klant onderneemt actie klant onderneemt actie klant onderneemt actie klant erkent issue klant bereid beleid/gedrag te verbeteren klant heeft issue opgelost onderzoek klant onderneemt actie klant onderneemt actie onvoldoende bewijs klant heeft beleid/gedrag verbeterd klant heeft beleid/gedrag verbeterd klant onderneemt actie klant heeft beleid/gedrag verbeterd onvoldoende bewijs klant heeft issue opgelost onderzoek onderzoek klant zou wettelijke structuren optimaliseren ten koste van eventuele andere onderzoek partijen dilemma kinderarbeid vs armoede-bestrijding klant erkent issue klant zou rechten gemeenschap onvoldoende erkennen onvoldoende bewijs klant zou onvoldoende informatie en compensatie aan gemeenschappen geven autoriteit betrokken dispuut over aanschaf land, ontbreken FPIC engagement gestopt klant zou schade aan kwetsbare natuur aanrichten en niet beschikken over engagement gestopt vergunningen klant zou schade aan het milieu aanrichten klant heeft issue opgelost gesloten gesloten open gesloten open gesloten gesloten open open open open open open open open open open open open open open gesloten gesloten gesloten open gesloten gesloten open open open open open open open gesloten gesloten gesloten 129 Bijlagen bij het maatschappelijk verslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 130