Bijlagen bij het maatschappelijk verslag 2015 Bijlage 2 Dialoog met maatschappelijke organisaties en klanten Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 In deze bijlage is een lijst opgenomen met voorbeelden van dialogen die via de centrale afdeling Duurzaamheid van de Rabobank zijn gehouden met maatschappelijke organisaties en klanten. Per organisatie is het onderwerp aangegeven, evenals de uitkomst van de dialoog. Per klantdialoog is weergegeven in welke industrie de klant werkzaam is, de regio, het issue type, een korte omschrijving van het issue, de statuscategorie en de status. Deze informatie geeft diepgang aan het thema 'Maatschappelijke dialoog'op pagina 72. Het gaat hier alleen over klantgesprekken die gevoerd zijn naar aanleiding van con troverses waarbij de Rabobank aanleiding zag om in gesprek te gaan met de klant. Aan het eind van de bijlage bevindt zich een issuetabel die gebruikt kan worden om de issuetypes te vertalen naar de aard van de controverses. Ook is er een tabel toegevoegd welke inzage geeft in de verschillende statussen die zijn toegekend aan de klantgesprekken. Dialogen met organisaties in 2015 Organisatie Onderwerp Toelichting Fair Finance Guide, Oxfam Novib, VBDO Het fiscaal-ethische beleid van de Rabobank besproken. Tweede fiscaal-ethische beleidsstatement gepubliceerd in jaarverslag 2014 van de Rabobank; gedeelde 6e plaats in VBDOTaxx Transparency Benchmark, waarin best-practicevermelding op twee van de zes beoordelingsdimensies. Fair Finance Guide/Eerlijke Bankwijzer Nakoming beleidstoezeggingen algemeen maatschappelijk beleid, klimaat en energie. Beleid en ontwikkelingen toegelicht en informatie en gegevens verstrekt ten behoeve van beoordeling door maatschappelijke organisaties. OECD Due diligence in agrocommodity handels- en productieketens. Visie van de Rabobank en Round Table for Responsible Soy op duurzame ketens verwoord op OECD Responsible Business Conduct conference, 19 juni 2015. Nationaal Contactpunt OECD Toepassing OECD Guidelines for Multinational Enterprises in de productie en handelsketen voor duurzame palmolie. Dialoog met NCO en Milieudefensie. Milieudefensie/Friends of the Earth Klacht over palmoliebedrijf Bumitama in Indonesië in verband met bosbranden op Kalimantan Het bedrijf is geen klant van de Rabobank en de Rabobank is daarom niet ingegaan op deze klacht. Milieudefensie/Friends of the Earth Global Landscape Forum Paris 2015 Multistakeholderdialoog landgovernance - Minister Ploumen Prof.dr. B. Reydon - Universiteit Campinas, Brazilië Drie klachten over palmoliebedrijf Wilmar in Indonesië, Nigeria en Oeganda. Rol van financiers m.b.t. financiering van smallholderproducenten van duurzame palmolie. Landgovernance in bankbeleid. Signaal over mogelijk conflicterende landaanspraken inheems volk en agribedrijven in Brazilië als gevolg van rechterlijke uitspraak in Piaui State. Oxfam Novib Pax Landgovernancebeleid Rabobank. Onderzoeken naar betrokkenheid van banken bij controversiële wapens: clustermunitie en nucleaire wapens. Alle signalen zijn onderzocht. De Rabobank is in gesprek gegaan over de klachten met maatschappelijke organisaties en met het bedrijf, en bevordert dat de maatschappelijke organisaties en Wilmar ook rechtstreeks met elkaar in gesprek gaan over Indonesië. Signalen m.b.t. Nigeria en Oeganda bevatten geen materiële nieuwe feiten over in het verleden afgehandelde klachten. Presentatie in het 'Finance and Trade-forum' van deze conferentie. Due diligence toegelicht in werkgroep Palmolie in Indonesië; steun uitgesproken voor Voluntary Guidelines for the Responsible Tenure of Land (VGGTj in werkgroep VGGT en in het statement landrechten van de Rabobank; voorstellen gedaan ter praktische implementatie van de VGGT via inbreng en ondersteuning van richtlijnen in de Interlaken Group Guidance Tool; lid Organiserend Comité van deze stakeholderdialoog. Signaal onderzocht. Geen aanwijzing van verwijtbaar handelen van klanten gebleken. Eerder worden zij mogelijk de dupe van de ontwikkeling van jurisprudentie met betrekking tot overheidshandelen inzake landrechten uit het verre verleden. Er is nog geen duidelijkheid over de juridische gevolgen en rechten die voortvloeien uit de rechterlijke uitspraak in het licht van de ingewikkelde regelgeving en competenties van verschillende overheidsorganen in het vaststellen van de validiteit van landaanspraken van derden op land waarvoor legaal geldige landtitels aanwezig zijn. Juridische due-diligenceprocedures zijn intern herzien en aangescherpt. Naar aanleiding van de publicatie van het beleidsstatement landgovernance van de Rabobank stelde Oxfam Novib vragen over de implementatie van het beleid. De Rabobank gaat hierover het gesprek aan. De Rabobank verschafte de gevraagde gegevens over het beleid en de implementatie daarvan. In een rapport over de financiering van kernwapens werd de Rabobank in de 'runners-up'-categorie vermeld. Uit het onderzoek van Pax kwamen geen signalen naar voren van betrokken heid van de Rabobank bij de financiering van controversiële wapens. 128 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 129