Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance De onderwerpen die voorkomen in de materialiteitsmatrix alsmede de onderwerpen die voorkomen in het waardecreatie- model komen allemaal voor in het jaarverslag 2015 en in het maatschappelijk jaarverslag 2015. Daarmee sluiten wij aan bij de richtlijnen van GRI en bij het rapportageraamwerk van het IIRC in het betrekken van de belangen van onze stakeholders bij de jaarlijkse rapportage. GRI-principe: volledigheid De informatie in dit verslag heeft betrekking op alle onder delen van Rabobank Groep. Er is informatie verzameld via stakeholderoverleg met verschillende belangengroepen en uit centrale informatiesystemen of-bronnen. Daar waar de verslaglegging minder ver reikt en zich beperkt tot slechts één of enkele groepsonderdelen binnen of buiten Nederland, is dat expliciet aangegeven. Dit is ook het geval wanneer van een onderwerp geen volledig beeld kan worden gegeven. Over nieuw verworven bedrijfsonderdelen rapporteert de Rabobank volledig het jaar volgend op de acquisitie. Over afgestoten onderdelen rapporteert de Rabobank niet meer vanaf het jaar van afstoten. Gegevensverzameling Het verzamelen van gegevens over duurzaamheid bij de onderdelen van Rabobank Groep gebeurt op dezelfde wijze als in 2014. Inhoudelijk is de afdeling Duurzaamheid daarvoor verantwoordelijk; Control Rabobank Groep (CRG) verzorgt de informatieverzameling. De duurzaamheidsinformatie van de groepsonderdelen en van de lokale Rabobanken wordt verkregen met behulp van kwalitatieve en kwantitatieve vragenlijsten. Deze vragen lijsten zijn gebaseerd op interne businessprincipes en beleid en op externe richtlijnen die Rabobank Groep onderschrijft. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 De duurzaamheidscoördinator van het betreffende groeps- onderdeel of de lokale Rabobank is verantwoordelijk voor het verzamelen en rapporteren. Ook worden gegevens uit centrale managementinformatiesystemen betrokken. CRG en Duur zaamheid voeren na aanlevering een plausibiliteitscheck uit. Als aangeleverde gegevens niet volledig zijn, kunnen ze geëx trapoleerd worden. Waar dit het geval is, is dat expliciet in dit verslag vermeld. De gerapporteerde duurzaamheidsinformatie over lokale Rabobanken ontlenen we zoveel mogelijk aan de geauto matiseerde systemen van de Rabobank. Gegevens van lokale Rabobanken die niet in centrale systemen zijn vastgelegd ver zamelen we middels een vragenlijst (de C&D-monitor 2015) die door de lokale Rabobanken wordt ingevuld. De beantwoording van deze vragen kent een subjectief aspect. Berekening gegevens bedrijfsinterne milieuzorg De gegevens met betrekking tot de interne bedrijfsvoering van de Rabobankzijn veelal gebaseerd op facturen of op registratie-en managementgegevens uit eigen management informatiesystemen of afkomstig van leveranciers. Voorde benodigde omrekeningen wordt gebruikgemaakt van factoren uit betrouwbare bronnen en van vastgestelde protocollen. De klimaatvoetafdruk wordt berekend volgens de meest recente richtlijnen van het Greenhouse Gas Protocol (GHG) en de daarbij gebruikte C02-omrekeningsfactoren zijn afkomstig van onder andere DEFRA, CE Delft en de Nederlandse Emissie autoriteit. De bedrijfsvoeringinformatie voor de klimaat- voetafdrukrapportage is gebaseerd op de periode van 1 oktober 2014 tot 30 september 2015. Het integrale jaarverslag (Annual Review) en de maatschappe lijke verslaglegging (in het Annual Report) worden op 16 maart 2016 gepubliceerd op de corporate website van de Rabobank. 127 Bijlagen bij het maatschappelijk verslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 128