Bijlagen bij het maatschappelijk verslag 2015 Bijlage 1 Verslagleggingsprincipes Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Het Jaaroverzicht 2015 en het Jaarverslag 2015 van de Rabobank geven een toelichting op de materiële verslagonderwerpen uit het verslagjaar van 1 januari toten met 31 december 2015. Voor het inventariseren en selecteren van relevante verslag onderwerpen worden de GRI-G4-richtlijnen en het raamwerk van het IIRC (International Integrated Reporting Council) voor geïntegreerde verslaglegging als uitgangspunt gebruikt. GRI-principe: Materialiteit Het maatschappelijk verslag 2015 van de Rabobank geeft een toelichting op de materiële maatschappelijke verslag onderwerpen uit het verslagjaar 2015. De materialiteitsanalyse geeft inzicht in de keuzes die zijn gemaakt voorafgaand aan het opstellen van het verslag en bestaat uit een inventari satie van maatschappelijke aspecten die van belang zijn voor de Rabobank en voor onze stakeholders en een prioritering daarvan. In de materialiteitsanalyse wordt per onderwerp het belang voor stakeholders afgezet tegen het belang voor de onderneming. Dit is vervolgens grafisch weergegeven in de materialiteitsmatrix. O Klik hiervoor de materialiteitsmatrix 2015 Doorlopende stakeholderdialoog We baseren de inventarisatie van materiële verslagonderwerpen op de dialogen die we gedurende het jaar met de volgende stakeholdergroepen voeren: klanten, leden, medewerkers, maatschappelijke organisaties, overheden en toezichthouders en andere banken. Op deze manier krijgen we een goed beeld van wat onze stakeholders belangrijk vinden. Daarnaast inven tariseren we de onderwerpen die vanuit het perspectief van de Rabobank materieel zijn. De belangrijkste input daarvoor is de uitvoeringsagenda van de raad van bestuur. Daarop staan alle thema's die hoog scoren in de prioriteiten van de raad van bestuur. Proces bepalen materiële verslagonderwerpen Om de materiële verslagonderwerpen van dit jaar te bepalen hebben we de volgende vier stappen doorlopen: Stap 1 - Actualiseren materialiteitsanalyse 2014 op basis van resultaten uit stakeholderdialogen en de strategie en managementagenda van de Rabobank. Stap 2 - Validatie compleetheid geïdentificeerde verslag onderwerpen. Stap 3 - Prioritering van de verslagonderwerpen. Stap 4 - Opstellen materialiteitsmatrix 2015. De onderwerpen uit de materialiteitsanalyse 2014 zijn op basis van de stakeholderdialogen aangevuld met drie nieuwe materiële onderwerpen: 1 Financiële wet-en regelgeving. 2 Bijzonder beheer. 3 Corporate governance. Bij de validatie van de compleetheid van de verslagonder werpen is gekeken of er een compleet en evenwichtig beeld wordt gegeven van de Rabobank als er op de gekozen onder werpen wordt gerapporteerd. De prioritering van de onder werpen is gedaan door te kijken naar de frequentie waarmee de onderwerpen en/of direct hieraan te relateren onderwerpen voorkomen in de bronnen. Ook zijn de bronnen gerangschikt naar onderwerp. Vorig jaar deden we dat naar de categorieën Economisch, Milieu, en Sociaal. Dit jaar zijn de onderwerpen ingedeeld in lijn met de in 2015 vastgestelde nieuwe strategie Visie 2016 - 2020. De categorieën zijn nu: IJzersterke bank, Klantfocus, Betekenisvolle coöperatie en Medewerkers in hun kracht. GRI-principe: betrokkenheid van belanghebbenden De belangen van vier belangrijke stakeholdergroepen van de Rabobank zijn getoetst bij het opstellen van de materialiteits matrix. Daarom zijn de volgende stakeholdergroepen specifiek uitgenodigd bij verschillende stakeholderdialogen en voor het onafhankelijk reputatieonderzoek dat is uitgevoerd door Motivaction: Klanten Medewerkers Maatschappij Financieel belanghebbenden 126 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 127