Assurance-rapport van de onafhankelijke accountant Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Aan de lezers van het Jaarverslag 2015 Rabobank Groep Oordeel Wij hebben de duurzaamheidsinformatie zoals opgenomen in het hoofdstuk Maatschappelijk Verslag 2015 (op pagina's 51 tot en met 85 en de Bijlagen bij het Maatschappelijk Verslag 2015 (pagina's 126 tot en met 151)) (hierna gezamenlijk'het Verslag') van Rabobank Groep (hierna 'Rabobank') gecontroleerd behalve de bronnen en documenten waarnaar wordt verwezen. Naar ons oordeel is de duurzaamheidsinformatie in het Verslag, in alle van materieel belang zijnde aspecten, weergegeven in overeenstemming met de GRI G4 Richtlijnen (zoals nader uit eengezet in Bijlage 1 Verslagleggingsprincipes in het Verslag). Verklaring inzake consistentie Wij verklaren, voor zover wij dat kunnen beoordelen, dat de informatie in de overige delen van het Jaarverslag 2015 verenig baar is met de duurzaamheidsinformatie in het Verslag. De basis voor ons oordeel We hebben onze opdracht uitgevoerd in overeenstemming met de Nederlandse Standaard 381 ON: 'Assurance-opdrachten inzake maatschappelijke verslagen', een Nederlandse standaard die is gebaseerd op de International Standard on Assurance Engagements (ISAE) 3000: 'Assurance Engagement other than Audits or Reviews of Historical Financial Information'. We verstrekken geen zekerheid bij de haalbaarheid van de doel stellingen, verwachtingen en ambities van Rabobank. Onze verantwoordelijkheden op grond van Standaard 381 ON en de uitgevoerde werkzaamheden zijn beschreven in de sectie 'Onze verantwoordelijkheden voor de controle van Verslag'. Wij zijn onafhankelijk van Rabobank Groep zoals vereist in de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht rele vante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA). Wij zijn van mening dat de door ons verkregen assurance- informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Kernpunten van onze controle In de kernpunten van onze controle beschrijven we zaken die naar ons professionele oordeel het meest belangrijk waren tijdens de controle van het Verslag. De kernpunten van onze controle hebben wij met de Raad van Commissarissen gecom municeerd. De kernpunten vormen geen volledige weergave van alles wat is besproken. Wij hebben onze controlewerkzaamheden met betrekking tot deze kernpunten bepaald in het kader van de controle van het Verslag als geheel en onze bevindingen daarover moeten niet als afzonderlijke oordelen over die kernpunten worden gezien. Implementatie van de 'Samen Duurzaam Sterker' strategie en de verslaggeving daaromtrent middels kern KPI's Observatie - Rabobank heeft haar duurzaamheidsambities vastgelegd in de strategie 'Samen Duurzaam Sterker'. De pijlers van deze strategie vormen de basis voor de structuur van de duurzaamheidsverslaggeving. In het kader van deze strategie, is Rabobank gestart met kwantitatieve rapportage over de voort gang ten opzichte van ambities middels kern KPI's. Aangezien de belanghebbenden een evenwichtig beeld dienen te krijgen van de voortgang van Rabobank op de gestelde ambities en Rabobank voor het eerste jaar over de kern KPIs rapporteert in het Verslag, vormde de status van de vertaling van deze strategie in de management cyclus van de verschillende onder delen van de bank een bijzonder aandachtspunt. Respons - We hebben specifiek het rapportageproces getoetst rondom de kern KPI's uit de Samen Duurzaam Sterker strategie. Wij hebben interviews gehouden met de directies van verschil lende bedrijfsonderdelen om vast te stellen wat de mate van implementatie van Samen Duurzaam Sterker is. Verder hebben wij de rapportageprocessen voor de kern KPI's getoetst op hun opzet, bestaan en werking en hebben wij de gerapporteerde uitkomsten aangesloten met onderliggende documentatie. Ten slotte hebben wij de weergave rondom de implementatie van Samen Duurzaam Sterker in het Verslag vergeleken met de uitkomsten van de genoemde werkzaamheden. Evaluatie - Wij hebben vastgesteld dat de gepresenteerde resul taten in voldoende mate door onderliggend bewijsmateriaal worden ondersteund. 123 Assurance-rapport van de onafhankelijke accountant

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 124