Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Beloningscomponenten Rabo Vastgoedgroep kent in Nederland een beloningspakket dat bestaat uit vaste en variabele beloningsbestandsdelen evenals een pensioenregeling. Benchmark Rabo Vastgoedgroep kent diverse activiteiten, variërend van vastgoedprojectontwikkeling en vastgoedfinanciering tot vastgoedinvestmentmanagement in binnen-en buitenland. Daarom wordt een arbeidsvoorwaardenvergelijking gemaakt met diverse markten, zoals de algemene, de financiële en de assetmanagementmarkt, evenals met specifieke markten. Performance management Rabo Vastgoedgroep kent een digitaal instrument voor Performance Competence Management (PCM), waarmee Rabo Vastgoedgroep stuurt op het behalen van resultaten en op het ontwikkelen van medewerkers. Dit instrument draagt bij aan: regelmatig contact tussen leidinggevende en medewerker over diens functioneren; de ontwikkeling van medewerkers; helderheid in wederzijdse verwachtingen tussen leiding gevende en medewerker; sturen op het behalen van bedrijfsdoelstellingen; transparantie in beoordelen. Als onderdeel van de PCM-cyclus voeren leidinggevende en medewerker jaarlijks een aantal gesprekken: het afspraken- gesprek, het voortgangsgesprek en het beoordelingsgesprek. De buitenlandse onderdelen kennen een eigen PCM-systeem. Ontwikkeling beloningspakket De cao van Rabo Vastgoedgroep wordt overeengekomen met de vakbonden CNV, FNV en De Unie. In september 2015 heeft een vakbondsoverleg plaatsgevonden. De partijen hebben daarin uitgebreid gesproken over de stand van zaken van de organisatie-ontwikkelingen en de gevolgen daarvan voor de toekomst van de cao vanaf 1 januari 2016. Rabo Vastgoedgroep heeft aangegeven dat divisiespecifïeke ontwikkelingen ertoe leiden dat er in de toekomst meer behoefte ontstaat om per divisie te differentiëren op arbeidsvoorwaarden. Daarnaast spelen er arbeidsvoorwaardelijke thema's op groepsniveau die actualisering behoeven. Vakbonden herkennen de geschetste ontwikkelingen en de partijen hebben afgesproken hierover verder overleg te voeren. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Beleidswijzigingen in verband met wetswijzigingen Rabo Vastgoedgroep valt onder verschillende regels en wetten. Aan de hand van de wijzigingen in deze wet- en regelgeving heeft in 2015 een aantal aanpassingen plaatsgevonden met betrekking tot beloning: AIFMD Per 2014 is de Alternative Investment Fund Managers Directive (AIFMD) van kracht, een Europese richtlijn die geharmoniseerde regels introduceert voor beheerders van alternatieve beleggingsinstellingen. Het gaat hier onder meer om regels met betrekking tot het beloningsbeleid en performance management. Dit is van invloed op de divisie Bouwfonds Investment Management. In het verslagjaar zijn aan de hand van een AlFMD-impactanalyse maatregelen voorgesteld en geïmplementeerd om te voldoen aan deze Europese regelgeving. Pensioen Vanwege nieuwe wetgeving is de pensioenregeling per 1 januari 2015 aangepast. Wbfo Naar aanleiding van de Wet beloningsbeleid financiële ondernemingen (Wbfo) is met ingang van het prestatiejaar 2015 het beloningsbeleid voor hoofddirectie en executives aangepast. Obvion Sinds de cao 2013-2015 valt Obvion volledig binnen het bereik van de Rabobank-cao, inclusief het beloningspakket. Zie daarom voor meer informatie over het beloningspakket binnen Obvion de tekst over de cao-populatie. 112 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 113