Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Benchmark De beloningen van de cao-populatie worden periodiek verge leken met die van de algemene markt in Nederland. Dit doen we om ontwikkelingen te kunnen volgen en een belonings beleid te onderhouden dat ons in staat stelt om de juiste medewerkers aan te trekken en te behouden voor de organi satie. Hierbij streven we naar een positie op of net onder de mediaan van de algemene markt. De laatste benchmark heeft in 2015 plaatsgevonden. De uitkomsten van de marktvergelij kingen laten een gevarieerd beeld zien voor de verschillende functieschalen. De beloning van sommige schalen ligt rond het mediane niveau in de algemene markt, terwijl de beloning in andere schalen hoger ligt dan de mediane beloning. De beloning van deze schalen beweegt zich onder meer door de gehanteerde nullijn vanaf 2012 conform beleid richting de mediaan. Performance management Om de strategische doelstellingen van de Rabobank te reali seren, is het in onze visie essentieel om medewerkers adequaat aan te sturen, te coachen en regelmatig van feedback te voorzien. Via PM gaan we in gesprek met de medewerker over zijn bijdrage aan de doelstellingen van klant en organisatie. Aan de basis van de PM-gesprekscyclus ligt de dialoog tussen leidinggevende en medewerker, die gericht is op de goede dingen goed doen'. Gedurende het jaar vinden regelmatig feedbackgesprekken plaats. Deze uitwisselingen dragen bij aan continue verbetering van medewerkers, en daarmee ook van de bank. PM-gesprekken motiveren, zorgen ervoor dat de prestaties op koers blijven en bieden gelegenheid om het func tioneren waar nodig bij te sturen. Daarnaast ondersteunen deze gesprekken de cultuurbeweging binnen de Rabobank waarin we streven naar een open dialoog met elkaar. Performance management is zo ingevuld dat het klantbelang centraal staat. Leidinggevenden en medewerkers spreken samen drie tot zes resultaatdoelstellingen af, evenals drie tot zes competentiedoelstellingen. Deze doelstellingen bevatten geen prikkels die aanzetten tot onzorgvuldig gedrag of gedrag dat niet in het belang is van de klant. De set doelstellingen vormt een evenwichtig geheel van financiële en niet-fïnanciële criteria. De competenties 'klantbelang centraal stellen'en 'samenwerken'zijn verplicht. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Ontwikkeling beloningspakket In 2011 heeft de laatste algemene loonsverhoging voor de salarisschalen binnen de cao plaatsgevonden. Dit betekent dat de cao-schalen een nullijn kennen sinds 2012. Wel geldt dat in 2013 het variabel inkomen is komen te vervallen, evenals het persoonlijk budget en bovenwettelijk verlof. Dit is gedeeltelijk gecompenseerd dooreen eenmalige loonsverhoging van 1,5% begin 2014 en het employee benefits budget dat ook sinds 2014 wordt uitbetaald. Al met al is daarbij een beperkte verso bering doorgevoerd. In 2014 is de cao, die liep tot eind 2015, met een jaar verlengd (tot eind 2016). De verlenging van de cao betekent ook een voortzetting van de nullijn. Verder werken pensioeneffecten door in onderstaande grafiek. In de onderstaande grafiek is de ontwikkeling van het totale beloningspakket (beleidsniveaus) van een drietal cao-schalen over de afgelopen vijfjaar als indexcijfers ten opzichte van 2011 weergegeven. Het gemiddelde indexcijfer van 2015 berekend over alle cao-schalen bedraagt 104. Dit betekent dat het totale beloningspakket in vijfjaar tijd met 4% is gestegen; minder dan de consumentenprijsindex, die in diezelfde periode met bijna 7% steeg. Totale beloningspakket cao-populatie 2011 100 140 120 100 80 60 40 20 0 2011 2012 2013 2014 2015 Schaal 5 H Schaal 9 Schaal SKA Consumentenprijsindex 109 Belonen

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 110