100 Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance aanleiding gevormd om de beloningsniveaus van het EK aan te passen. De Rabobank voelt zich als coöperatieve bank comfor tabel bij de huidige posities van het EK. Performance management Voor executives die zijn aangemerkt als Identified Staf voldoen de prestatiedoelstellingen aan de voor Identified Staff voor geschreven verdeling tussen groeps-, bedrijfsonderdeel- en individuele doelstellingen. Verder worden executives beoordeeld op drie tot zes resultaatdoelstellingen en drie tot zes competentiedoelstellingen, waaronder verplichte doel stellingen op het gebied van klantfocus en samenwerking. Individuele salarisstijgingen worden bepaald op basis van het de beoordeling op deze doelstellingen. Ontwikkeling beloningspakket Voor de EK-schalen zijn de salarissen sinds 2008 niet meer voor inflatie gecorrigeerd of op andere wijze verhoogd. Per 1 januari 2014 heeft wel een verschuiving binnen het beloningspakket plaatsgevonden. Het variabel inkomen voor het EK is toen afge schaft, waarbij tegelijkertijd is afgesproken om de schaalmaxima met 13% te verhogen. Deze aanpassingen hebben gezamenlijk geleid tot een versobering van het beloningspakket. In onderstaande grafiek is de ontwikkeling van het totale belo ningspakket inclusief pensioen (beleidsniveaus) van de exe cutive functieschalen over de afgelopen vijfjaar weergegeven als indexcijfers ten opzichte van 2011Het indexcijfer van 2015 bedraagt 96 voor de lagere executivefunctieschalen en 90 voor de hogere executivefunctieschalen. Dit betekent dat het totale beloningspakket in vijfjaar tijd met 4% tot 10% is gedaald, terwijl de consumentenprijsindex in diezelfde periode met Totale beloningspakket executives 2011 =100 140 120 60 40 20 0 I I I I I I 2011 2012 2013 2014 2015 Lagere EK-schalen Hogere EK-schalen Consumenten prijs index Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 bijna 7% is gestegen. De sterke daling van de inkomens van de hogere EK-schalen in 2012 houdt verband met het eenmalig laten vervallen van het variabel inkomen. Binnenlands bankdomein: cao-populatie De functieschalen onder het EK bestaan uit de twee functie schalen voor het senior kader (SK A en SK B) en de functie schalen 1 tot 11Deze functieschalen vallen in het bereik van de cao. Beloningscomponenten Het beloningspakket van de functieschalen 1 tot 11 en SK A en SK B bestaat uit vast inkomen, het employee benefits budget, pensioen en secundaire arbeidsvoorwaarden. Daarnaast komen medewerkers in aanmerking voor personeelskorting op hypo theken. De cao-populatie komt sinds 2013 niet meer in aan merking voor variabel inkomen. Vast inkomen De functieschalen in de Rabobank-cao zijn gebaseerd op de Hay-systematiek voor weging van functiezwaarte. De schaal- minima en -maxima zijn te vinden in de Rabobank-cao. De mediane beloning binnen het Nederlandse bankbedrijf bedraagt 50.227 euro, waarmee de verhouding binnen het Nederlandse bankbedrijf tussen de mediane beloning en de meest verdienende medewerker 1:19,5 bedraagt.Ten opzichte van 2014 geldt dat binnen het Nederlandse bankbedrijfde mediane beloning in 2015 met 1% is gestegen, terwijl de hoogste beloning gelijk is gebleven. Employee benefits budget Het employee benefits budget stelt medewerkers in staat om bijvoorbeeld extra verlof aan te schaffen, te sparen voor extra pensioen, fiscaal-vriendelijk een fiets aan te schaffen of de vakbondscontributie te voldoen. De hoogte van het employee benefits budget varieert per functieschaal en is te vinden in de Rabobank-cao. Pensioen De pensioenregeling van de Rabobank-cao is aan te merken als een collectieve beschikbare-premieregeling. Op 1 januari 2015 daalde het maximuminkomen waarover pensioen opgebouwd mag worden naar 94.600 euro. Medewerkers met een inkomen hoger dan 94.600 euro ontvangen een persoonlijk budget. Dit kan gestort worden in een individueel netto pensioen spaarproduct. Secundaire arbeidsvoorwaarden Medewerkers komen in aanmerking vooreen marktconform pakket aan secundaire arbeidsvoorwaarden. 108 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 109