Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Totale beloningspakket raad van bestuur 2011 100 140 120 40 20 0 I I I I I 2011 2012 2013 2014 2015 Raad van bestuur Consumentenprijsindex vijf jaartijd met 33% is gedaald terwijl de consumentenprijs index in diezelfde periode met bijna 7% is gestegen. De piek in de grafiek in 2012 hangt samen met het laten vervallen van de zogenaamde EK-toeslag voor de raad van bestuur in dat jaar; hier is in 2012 een eenmalige compensatie voor verstrekt. De daling vanaf 2013 houdt verband met het laten vervallen van het variabel inkomen voorde raad van bestuur. Binnenlands bankdomein: executives Executives zijn werkzaam in de lagen direct onder de raad van bestuur. Deze lagen worden het executive kader (EK) genoemd. Het EK kent vijf functieschalen: EK-I tot en met EK-V. In 2015 behoorden ruim tweehonderd medewerkers tot het EK. Beloningspakket Elet primaire beloningspakket van executives bestaat uit vast inkomen en pensioen. Daarnaast ontvangen executives een managementtoeslag als vaste onkostenvergoeding en komen ze in aanmerking voor een marktconform pakket aan secundaire arbeidsvoorwaarden. Met uitzondering van een kleine groep specialistische functies komen executives sinds 2014 niet meer in aanmerking voor variabele beloning. Twee executives hadden een totale beloning hoger dan 1 miljoen euro. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 Vast inkomen De functieschalen in het EK zijn gebaseerd op de Hay-systema- tiek voor weging van functiezwaarte. Het EK kent vijf functie schalen waarvan de salarisrange (inclusief vakantietoeslag en toeslag 13e maand) in onderstaande tabel is weergegeven: Functieschalen executive kader in euro's Minimum Maximum Executive kader 153.700 476.900 Pensioen De pensioenregeling van executives is aan te merken als een collectieve beschikbare-premieregeling. Op 1 januari 2015 daalde het maximuminkomen waarover pensioen opgebouwd mag worden naar 94.600 euro. Daarnaast is de EK-toeslag per 1 januari 2015 komen te vervallen. In plaats daarvan ontvangen executives sinds januari 2015 een individuele pensioenbijdrage (IPB) waarvan de hoogte afhankelijk is van het functieniveau. De IPB kan gestort worden in een individueel netto pensioenspaarproduct. Secundaire arbeidsvoorwaarden Executives komen in aanmerking vooreen marktconform pakket aan secundaire arbeidsvoorwaarden. Managementtoeslag Executives komen in aanmerking vooreen onkostenvergoeding ter compensatie van kosten die verband houden met het uit oefenen van de functie. Deze kosten komen niet in aanmerking voor afzonderlijke declaratie. Uitgangspunt is dat de hoogte van de onkostenvergoeding gebaseerd is op wat in de markt gebruikelijk is bij vergelijkbare functies. Benchmark De schaalmaxima voor het EK zijn vastgesteld op basis van een representatieve peer group in 2008. De beloning van het EK is voor het laatst in 2014 door een extern bureau met de markt vergeleken. Hierbij is vergeleken op basis van functiezwaarte ten opzichte van de Nederlandse algemene markt en de finan ciële sector in Nederland. De uitkomsten van de marktvergelijkingen laten zien dat de totale beloning van alle EK-schalen (ruim) onder de mediaan van de algemene markt in Nederland liggen. Ook ten opzichte van de Nederlandse financiële sector bevinden de EK-schalen zich (ruim) lager dan de mediaan. Dit komt doordat zowel korte als lange termijn variabele beloning in het pakket ontbreekt, beloningscomponenten die in de rest van de markt wel gebrui kelijk zijn. De vergelijking met de externe markt heeft geen 107 Belonen

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 108