- - - Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Het verloop van de leningen, voorschotten en garanties van de op 31 december 2015 in functie zijnde leden van de raad van bestuur is als volgt: Verloop leningen, voorschotten en garanties raad van bestuur in miljoenen euro's 2015 2014 Uitstaand begin van het jaar 4,9 3,4 Verstrekt gedurende het jaar 1,2 Afgelost gedurende het jaar -1,8 -1,1 Daling als gevolg van niet langer in functie zijnde leden -0,2 Stijging als gevolg van nieuw toegetreden leden 2,8 Uitstaand per 31 december 4,3 4,9 Deze transacties, met bestuurders in persoon, zijn tegen per- soneelscondities en/of marktconforme tarieven afgesloten. De hoogte van de tarieven is mede afhankelijk van de valuta soort, de overeengekomen rentefïxatietermijn en het moment van afsluiten van de transactie of het moment van ingaan van een nieuwe rentefïxatietermijn. Certificaten per bestuurslid Een aantal leden van de raad van bestuur heeft in persoon en/of via een eigen pensioen-bv belegd in Rabobank Certifi caten. Eind 2015 betrof dit in totaal 12.166 certificaten. Aantal certificaten per lid van de raad van bestuur prof. dr. ir. A. Bruggink 12.166 Benchmark In 2014 is de beloning van de raad van bestuur voor het laatst door een extern bureau (Hay Group) met de externe markt vergeleken. Dit gebeurde op basis van twee referentiemarkten, te weten een financiële en een niet-fïnanciële referentiemarkt. Er is niet gekozen voor één gecombineerde groep, aangezien er te veel verschil bestaat in de onderliggende dynamiek binnen deze twee groepen. In beide referentiegroepen komen zowel beursgenoteerde als niet-beursgenoteerde ondernemingen voor. De financiële, sectorspecifieke referentiemarkt is bepaald binnen een internationale/Europese context. Deze referentie groep bestaat uit de volgende ondernemingen: Crédit Agricole, Banco Santander, Société Générale, Groupe BPCE, UniCredit, ING Bank, Nordea Bank, Intesa Sanpaolo, BBVA, Commerzbank, Danske Bank, DZ Bank, ABN AMRO en Caixabank. De groep van 'cross industry'-ondernemingen in Nederland is bepaald door te kiezen voor ondernemingen die qua omvang en com plexiteit vergelijkbaar zijn. Deze cross industry-referentiegroep bestaat uit de volgende ondernemingen: ABN AMRO, AEGON, Ahold, Akzo Nobel, DSM, FrieslandCampina, Heineken, ING Bank, ING Verzekeringen, KPN, Philips, Randstad, SHV Holding en TNT Express. Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 De totale beloning van alle leden van de raad van bestuur behoorde tot de onderste 25% van beide referentiegroepen en lag daarmee ruim lager dan de mediaan van de markt waarmee is vergeleken. De raad van bestuur komt niet in aanmerking voor korte termijn of lange termijn variabele beloning, belonings componenten die in de rest van de markt wel gebruikelijk zijn. De huidige schaalmaxima voor de raad van bestuur zijn op basis van een representatieve peer group in 2008 vastgesteld en sindsdien niet meer gewijzigd. De raad van commissarissen heeft in de resultaten van de marktvergelijkingen uit 2014 geen aanleiding gezien om de beloningsniveaus van de raad van bestuur aan te passen. De Rabobank voelt zich als coöperatieve bank comfortabel bij de huidige beloning van de raad van bestuur en zal de ontwikkelingen in de markt in beschouwing blijven nemen bij toekomstige beslissingen omtrent de belo ningsniveaus. Performance management De leden van de raad van bestuur zijn allen aangemerkt als Identified Staff. Daarom voldoen de prestatiedoelstellingen van de raad van bestuur aan de voor Identified Staff voorgeschreven verdeling tussen groeps-, bedrijfsonderdeel- en individuele doelstellingen. Verder bestaan de prestatiedoelstellingen voor minimaal 50% uit niet-financiële doelstellingen. Voor alle leden van de raad van bestuur golden in 2015 gezamenlijke doel stellingen op het gebied van: klanttevredenheid en reputatie (NPS, CES); overall financiële prestatie (ROIC, CET1); strategie; control en compliance; medewerkerstevredenheid en motivatie (medewerkers tevreden heidonderzoek); management development en diversiteit; cultuurverandering (cultuursurvey); samenwerking; duurzaamheid; risk management en risk awareness. Ontwikkeling beloningspakket Zoals eerder beschreven zijn de salarisschalen voor de leden van de raad van bestuur sinds 2008 niet meer voor inflatie gecorrigeerd of op andere wijze verhoogd. In 2013 is het variabel inkomen voor de raad van bestuur vervallen, waarbij de rest van het beloningspakket ongewijzigd is gebleven. In navolgende grafiek is de ontwikkeling van het totale beloningspakket inclusief pensioen (beleidsniveaus) van de raad van bestuur over de afgelopen vijfjaar als indexcijfers ten opzichte van 2011 weergegeven. Het indexcijfer van 2015 bedraagt 67, wat betekent dat het totale beloningspakket in 106 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 107