Belonen Belonen is meer dan betalen alleen, dat is onze overtuiging. Wie bij de Rabobank werkt, krijgt een salaris en een pakket arbeidsvoorwaarden passend bij de verantwoordelijkheden en de prestaties van de medewerker. Maar vooral krijgen medewerkers alle ruimte om zichzelf en hun talenten in te zetten en te ontwikkelen. Ook op andere vlakken zetten we hoog in: werken voor een organisatie waar de medewerkers goed samenwerken en elkaar feedback geven, de mogelijkheid om zelfverantwoorde lijkheid te nemen en een inspirerende werkomgeving. Dit alles om de dromen en doelen van onze klanten waar te maken. Als organisatie zijn we maatschappelijk betrokken. En onze medewerkers hebben oog voor wat er in de samenleving speelt. In het vaststellen van de hoogte van de beloningen vaart de Rabobank een eigen, relatief gematigde koers binnen de kaders van wet- en regelgeving. Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 De laatste jaren heeft de Rabobank verschillende versoberingen doorgevoerd in het beloningsbeleid. Voor de cao geldt een nullijn vanaf 2012 tot en met 2016. Ook zijn de doorgroei percentages in 2013 verlaagd. Hiermee is het beloningsniveau van de cao verder in lijn gebracht met het niveau binnen de algemene markt in Nederland. Voor de raad van bestuur en de executives is sinds 2008 geen inflatiecorrectie of andere verho ging van het beloningspakket doorgevoerd. In 2013 hebben we het variabel inkomen afgeschaft voor iedereen die onder de Rabobank-cao valt en ook voor de raad van bestuur. In 2014 verviel tevens het variabel inkomen voor executives (de lagen direct onder de raad van bestuur). Verder zijn in 2014 de personeelskortingen op het gebied van verzekeringen en consumptieve financieringen afgeschaft voor medewerkers binnen het bancaire domein in Nederland en zijn de personeelskortingen op hypothecaire financieringen per 2015 versoberd. Deze lijn van versoberingen in de arbeidsvoorwaarden zal worden doorgezet in 2016 en verder. Beloningsbeleid De visie en het overkoepelende beloningsbeleid van Rabobank Groep is vastgelegd in de Visie op belonen en het Groeps- breed Beloningsbeleid (GBB). Verschillende onderdelen binnen Rabobank Groep kennen binnen deze kaders hun eigen belo ningsbeleid. Voor de meeste medewerkers binnen Rabobank Groep geldt de Rabobank-cao als het beloningsbeleid. Verder is er een separaat beloningspakket voor de raad van bestuur en de executives (de lagen direct onder de raad van bestuur). DLL en Rabo Vastgoedgroep hebben ook een eigen beloningsbeleid opgesteld, binnen de kaders van het GBB. Voor de meeste medewerkers van Rabo Vastgoedgroep geldt een eigen cao. Het beloningsbeleid buiten Nederland voor Wholesale, Rural Retail (WRR), DLL en Rabo Vastgoedgroep is mede gebaseerd op de lokale wet- en regelgeving en markt omstandigheden. Visie op belonen De uitgangspunten van het beloningsbeleid zijn vastgelegd in de Visie op belonen. Het beleid moet bevorderen dat mede werkers eerlijk en consistent worden beloond, op basis van een effectief functiewaarderingssysteem. Variabele beloning is voor het overgrote deel van de medewerkers afgeschaft. Op de plekken waar Rabobank Groep nog wel variabele beloning toekent, is deze gemaximeerd. Gegarandeerde variabele belo ningen zijn niet toegestaan. De jaarlijkse beoordelings-en beloningscyclus stimuleert om het klantbelang centraal te stellen en te handelen in het belang van de continuïteit en soliditeit van de Rabobank op de lange termijn. Het vaststellen en beoordelen van de resultaat-en competentiedoelstellingen zijn onderdeel van deze cyclus. Het niveau van de beloningen vergelijken we regelmatig met dat van de relevante markt via een externe benchmark. De Rabobank kiest bij dit soort onderzoeken bewust een ijkpunt: we willen in beginsel op of net onder de mediaan1 belonen van wat er in de relevante markt wordt betaald voor vergelijkbaar werk. 1 Dit betreft de middelste waarneming. 101 Belonen

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 102