Inhoudsopgave Bestuursverslag Corporate governance sproken zijn op diensten verleend aan een klant. Zo zit er soms een ratingtrigger in een letter of credit of in een garantie die de Rabobank namens een klant stelt. Dit betekent dan dat de begunstigde van een dergelijke garantie, onder bepaalde condities, bij een verlaging van de rating van de Rabobank kan verzoeken tot uitbetaling van het gegarandeerde bedrag. De Rabobank heeft daarna een directe vordering op de klant voor wie de garantie gesteld is. Deze initiële uitstroom wordt verantwoord onder 'Overig'. Bezwaring stukken edtf 19 In bepaalde gevallen worden activa op de balans van de bank bezwaard (encumbrance). Een stuk wordt als 'bezwaard' aangemerkt als het gedeponeerd is, dan wel als het onderdeel is van een arrangement ter dekking of ter extra zekerheid van een transactie. Hierbij mag het stuk niet zonder toestemming teruggetrokken worden. Per 31 december 2015 was 631 miljard (2014: 55 miljard) euro van de totale activa op de balans bezwaard.Totale activa omvat zowel on-balance assets als off-balance assets. Met off-balance assets wordt bedoeld collateral ontvangen in, voornamelijk, secured funding transacties. De totale encumbrance per ultimo 2015 betrof 9% (8%) van de totale activa. De gemiddelde bezwaring over 2015 bedroeg 8% (2014: 8%). De bezwaringen worden voornamelijk veroorzaakt door 'clearing' van derivaten- posities en fundinggerelateerde transacties, zoals securitisaties en asset backed commercial paper, waarbij leningen als zeker heid zijn gegeven. Operationeel risico edtf 31 De Rabobank definieert operationeel risico als het risico van verliezen veroorzaakt door ontoereikende of falende interne processen, mensen en systemen of door externe gebeurtenissen. Bij de beoordeling en behandeling van operationeel risico worden ook mogelijke juridische en reputatierisico's meegenomen. Voor het meten en managen van operationele risico's gebruikt de Rabobank de meest geavanceerde Basel li-benadering: de Advanced Measurement Approach. Qua inrichting hanteert de Rabobank het door de EBA voorgeschreven, 'three lines of defense-model' bij het managen van operationele risico's. Het operationeelrisicobeleid is gebaseerd op het principe dat de primaire verantwoordelijkheid voor het management van operationeel risico bij de eerste lijn ligt en verweven moet zijn in de strategische en dagelijkse besluitvorming. Het doel van operationeel risicomanagement is het identificeren, meten, Jaarrekening Rabobank Groep Jaarrekening Rabobank Pillar 3 mitigeren en monitoren van operationele risico's. Kwantifïcatie van risico's ondersteunt het verantwoordelijke management bij het prioriteren van te nemen acties en het toewijzen van mensen en middelen. Binnen de Rabobank vormen de afdelingen die betrokken zijn bij de primaire processen van de bank de'first line of defence'. Deze afdelingen zijn volledig verantwoordelijk voor de dage lijkse risicoacceptatie en voor integraal risicomanagement en -mitigatie binnen de vastgestelde Risk Appetite. De risico managementfuncties binnen de groepsonderdelen en binnen de afdeling Risk Management zijn samen onderdeel van de 'second line of defence'. De risicomanagementfuncties hebben een monitoringrol op het gebied van risico's en dagen de 'first line of defence'uit over de wijze waarop die risico's beheerst. Daarnaast rapporteren zij onafhankelijk van de eerste lijn over het risicoprofiel aan het management en aan het bestuur. Internal audit vormt de 'third line of defence'. Op groepsniveau is het Non-Financial Risk Committee (NFRC) verantwoordelijk voor het vaststellen van het beleid en de kaders. Daarnaast rapporteert Risk Management per kwartaal over de ontwikkeling van de operationele risico's op groepsniveau aan de NFRC. Binnen de groepsonderdelen zijn risicomanagementcommissies ingesteld die onder andere operationele risico's (inclusief systeemcontinuïteitsrisico's en frauderisico's) van het betreffende onderdeel bewaken. De jaarlijkse risicomanagement cyclus omvat o.a. een groeps- brede Risk Self Assessment en scenarioanalyses met senior managers van de volledige Rabobank Groep. De Risk Self Assessment bestaat uit een inventarisatie van de belang rijkste operationele risico's en, indien risico's buiten de Risk Appetite vallen, identificatie van mitigerende maatregelen. Risk Management coördineert de jaarlijkse scenarioanalyses waardoor inzicht wordt verkregen in het risicoprofiel van de groep. 1 Conform de EBA asset encumbrance definitie 100 Rabobank Jaarverslag 2015

Jaarverslagen Rabobank | 2015 | | pagina 101