Een belangrijke determinant van renterisico in de bankomgeving is het gedrag van klanten. Deze factor is zelfs de belangrijkste onderscheidende factor tussen renterisico in de bank omgeving en renterisico in de handelsomgeving. Het risico dat klanten lopen doordat hun financiële verplichtingen toenemen ten gevolge van rentebewegingen heeft geen invloed op de mate waarin de Rabobank aan renterisico blootstaat, maar kan er wel toe leiden dat de bank met een hoger kredietrisico te maken krijgt. Risicomanagementraamwerk De Rabobank accepteert een zekere mate van renterisico in de bankomgeving, omdat dit een wezenlijk onderdeel van bankieren is, maar tegelijkertijd streeft de bank ernaar materiële onverwachte fluctuaties in het financiële resultaat en de economische waarde ten gevolge van rentebewegingen te vermijden. Daarom stelt de raad van bestuur, onder toezicht van de raad van commissarissen, jaarlijks de risicobereidheid voor renterisico en de daarmee corresponderende renterisicolimieten vast. Rapporten over de omvang van het renterisico in de bankomgeving worden op maandelijkse basis aangeboden aan de verantwoordelijke asset liability manage ment- en risicomanagementcommissies. De asset liability managementcommissies zijn verantwoordelijk voor het strategische management van het renterisico in de bankomgeving, terwijl de risicomanagementcommissies de omvang van dat risico monitoren en bewaken. De verschillende treasury-afdelingen binnen de bank zijn belast met het operationele manage ment van het renterisico in de bankomgeving. Ze voeren die taak uit door het afsluiten van afdektransacties. De mate waarin en het moment waarop wordt overgegaan tot afdekking, is onder andere afhankelijk van de rentevisie en de verwachte balansontwikkeling. Bedrijfsonderdelen hebben daarbij beperkte vrijheid om binnen de gestelde limieten hun eigen keuzes te maken. Renterisico in de bankomgeving wordt niet alleen gemeten en gestuurd op basis van einddata en renteherzieningsdata van contracten, maar de renterisicomodellen van de bank houden ook rekening met klantgedrag. Zo wordt rekening gehouden met de vervroegde aflossing van hypotheken en worden vrij opneembare deposito's zoals saldi op direct opvraagbare variabel- rentende spaarrekeningen en tegoeden op betaalrekeningen en zakelijke rekeningen-courant gemodelleerd op basis van de zogenoemde replicating portfoliomethode. Met behulp van deze methode worden portefeuilles van geld- en kapitaalmarktinstrumenten geselecteerd die het gedrag van de balansposten het best repliceren. Risicometing De Rabobank gebruikt drie standaard maatstaven voor het beheer van haar renterisico in de bankomgeving. Equity at Risk (EatR). Basispuntgevoeligheid (BPV) of delta van het eigen vermogen (totaal en per looptijd). Income at Risk (latR). De EatR, de BPV van het eigen vermogen en latR worden toegepast om het renterisico in de bankomgeving dat voortvloeit uit veranderingen in het niveau van de rentes te sturen en te beheersen. De delta per looptijd of het deltaprofiel wordt aangewend om het risico van veran deringen in de vorm van de rentecurve, die de rente per looptijd weergeeft, te sturen en te beheersen. De risicobereidheid van de Rabobank wordt in deze maatstaven uitgedrukt. Jaarverslag 2014 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 99