Value at Risk in miljoenen euro's 50 40 30 jan feb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov dec De basispuntgevoeligheid geeft aan hoe de waarde van posities verandert als de rentecurve, parallel, met 1 basispunt (oftewel 0,01 procentpunt) stijgt. De tabel basispuntgevoeligheid geeft de gevoeligheid voor veranderingen in de rentecurve van de belangrijkste valutasoorten weer. Per jaareinde kwam de basispuntgevoeligheid uit op 0,5 miljoen euro positief. De basispuntgevoeligheid bleef tijdens het verslagjaar ruim binnen de daarvoor geldende limiet van 2,5 miljoen euro. Basispuntgevoeligheid in miljoenen euro's 31-dec-14 Euro 0,6 Amerikaanse dollar -0,3 Britse pond 0,2 Overig 0,0 Totaal 0,5 Het event risk, dat gemeten wordt door gevoeligheidsanalyses en stresstesten, bleef ook in het verslagjaar ruimschoots binnen de daarvoor vastgestelde limiet van 200 miljoen euro. Renterisico in de bankomgeving De Rabobank beschouwt het transformeren van geld naar omvang en looptijd als een belang rijke bron van resultaat en economische waarde. Om aan de behoeften van klanten te voldoen, biedt de bank bovendien opties en producten met daarvan deel uitmakende opties aan. Als gevolg van deze factoren staat de bank bloot aan renterisico in de bankomgeving. Onder renterisico in de bankomgeving wordt het risico verstaan dat het financiële resultaat en/ of de economische waarde van bankboeken, beleggingsboeken en kapitaalboeken negatief wordt beïnvloed door bewegingen in de geld- en kapitaalmarktrentes. Dit renterisico vindt bij de Rabobank voornamelijk zijn oorzaak in vier factoren. Looptijdverschillen tussen leningen en toevertrouwde middelen. De Rabobank verstrekt hypotheken en zakelijke financieringen met een lange rentevastperiode. Deze verstrekkingen worden onder meer gefinancierd met door klanten ingelegde spaargelden, uit tegoeden die klanten aanhouden op betaalrekeningen en in rekening-courant en met funding van professionele geld- en kapitaalmarktpartijen. Offerterisico. Bij een groot deel van de particuliere woninghypotheken krijgt de klant met een offerte het laagste van twee tarieven: het geoffreerde tarief en het tarief bij opname van de geldlening. Vervroegd aflossingsrisico. Als klanten hun leningen vervroegd willen aflossen, hoeven zij niet in alle gevallen een vergoedingsrente te betalen. Opnamerisico. Een groot deel van de klanttegoeden op rekening-courant, betaalrekeningen en spaarrekeningen is direct opvraagbaar. IJzersterke bank: risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 98