Het is niet mogelijk om een directe koppeling te leggen tussen de balansposten van de bank en de verschillende marktrisicocijfers. Dit komt doordat de balans van de bank alleen transacties bevat met derde partijen. De gepubliceerde marktrisicocijfers voor de handelsboeken zijn zowel op transacties met derde partijen gebaseerd als op transacties met interne partijen uit de bankomgeving. Hetzelfde geldt voor de gepubliceerde rente- en valutarisicocijfers voor de boeken in de bankomgeving. Deze zijn zowel op transacties met derde partijen gebaseerd als op transacties met interne partijen uit de handelsomgeving. Marktrisico in de handelsomgeving Bij marktrisico in de handelsomgeving gaat het om veranderingen in de waarde van de handelsboeken als gevolg van onder andere veranderingen in de rentes, creditspreads, vreemde valuta's en aandelenprijzen. De handelsboeken bevinden zich voornamelijk binnen de afdelingen Markets en Treasury. Value at Risk naar groepsonderdeel in miljoenen euro's 31-dec-14 Markets 2,8 Treasury 1,1 Overig 0,0 Diversificatie -0,7 Totaal 3,2 Risicomanagementraamwerk Voor de beheersing van het marktrisico is een passend limietenstelsel opgezet. Elk jaar bepaalt de raad van bestuur de totale risicobereidheid en de bijbehorende limieten. Deze limieten worden vertaald naar limieten op boekniveau en dagelijks gemonitord door de marktrisico afdelingen. Risicometing Op geconsolideerd niveau wordt het risico weergegeven door de Value at Risk (VaR), de basispuntgevoeligheid en het event risk. EDTF 24 De VaR geeft op basis van één jaar historische marktontwikkelingen aan wat het maximale verlies is bij een gegeven betrouwbaarheidsniveau en horizon onder 'normale' marktomstandigheden. Voor de dagelijkse sturing wordt een betrouwbaarheidsniveau van 97,5% gebruikt en een horizon van 1 dag. Door de wijze van berekenen is de hoogte van de VaR het gevolg van zowel historische marktontwikkelingen als de ingenomen posities. De VaR bewoog in 2014 tussen 2,4 miljoen euro en 22,5 miljoen euro, met een gemiddelde van 3,8 miljoen euro. Per jaareinde kwam de VaR uit op 3,2 miljoen euro. Dit betekent dat het verwachte verlies op één dag onder normale omstandigheden en met een betrouwbaarheid van 97,5% maximaal 22,5 miljoen euro bedroeg. De eenmalige piek van 22,5 miljoen euro werd veroorzaakt door een aantal grote benchmark- transacties en de uitgifte van tier 2-obligaties die samenvielen met kortstondige liquiditeits- schaarste en nadelige marktbewegingen. De marktrisicopositie die hieruit voortkwam is binnen enkele dagen volledig teruggebracht naar normale niveaus. De VaR is gedurende geheel 2014, ook tijdens deze piek, binnen de limiet van 40 miljoen euro gebleven. 96 Jaarverslag 2014 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 97