De transferlimieten zijn ingesteld op het zogenoemde nettotransferrisico, dat gelijk is aan de totale uitzettingen verminderd met de uitzettingen in lokale valuta's, de verkregen garanties en andere dekkingen voor het transferrisico en een aftrek voor verlaagde weging van bepaalde producten. De limieten zijn toegewezen aan de kantoren die zelf verantwoordelijk zijn voorde dagelijkse bewaking van de uitzettingen en die daarover rapporteren aan de Risicomanagement- afdeling. Op het niveau van de Rabobank wordt per kwartaal het uitstaande landenrisico, inclusief het additionele vermogensbeslag voor transferrisico, gerapporteerd aan de BRMC-RG en aan de Landenlimietencommissie. Sinds de verhoogde onrust rond de euro wordt het uitstaande landenrisico, en daarbinnen het debiteurenrisico, op overheden ('sovereign risk') van relevante landen op maandbasis gerapporteerd. Bij de berekening van het additionele vermogensbeslag voor transferrisico wordt gebruikgemaakt van speciale Basel I l-pa ra meters, te weten EATE (Exposure atTransfer Event), PTE (Probability ofTransfer Event) en LGTE (Loss Given Transfer Event). Deze berekening vindt plaats op grond van interne richtlijnen en heeft betrekking op alle landen waar sprake is van transferrisico. Al sinds begin 2014 voert de Rabobank een zeer restrictief landenrisicobeleid ten aanzien van Rusland. Monitoring is geïntensiveerd. Eind 2014 stond 0,7 miljard euro uit, vooral betrekking hebbend op handelsfinanciering van Russische export en in mindere mate op leasing. De Rabobank beschouwt de risicopositie op Rusland als acceptabel. Marktrisico Markrisico is het risico dat het financiële resultaat en/of de economische waarde van de bank negatief wordt beïnvloed door veranderingen in rentes of marktprijzen. Blootstelling aan een zekere mate van marktrisico is inherent aan bankieren en biedt een mogelijkheid tot het creëren van resultaat en waarde. Bij het sturen en monitoren van marktrisico wordt een onderscheid gemaakt naar marktrisico in de handelsomgeving en marktrisico in de bankomgeving. De verschillende marktrisico's worden besproken in de volgende alinea's. Alinea Omschrijving Belangrijkste risico-indicatoren Monitoring Marktrisico handelsomgeving Marktrisico voortkomend uit de handels activiteiten van de bank. De handels activiteiten zijn klantgedreven often behoeve van het balansmanagement van de bankzelf en bevinden zich binnen de afdelingen Markets en Treasury. Value at Risk, event risk, basispuntaevoeliaheid Dagelijks Renterisico bankomgeving Renterisico voortkomend uit de niet handelsactiviteiten van de bank. Bevindt zich grotendeels binnen het retailbankbedrijf als gevolg van het verschil in rentetypische looptijd tussen de activa en passiva en impliciete opties in diverse klantproducten. Equity at Risk, Income at Risk, basispuntgevoeligheid Wekelijks/ Maandelijks Valutarisico bankomgeving Valutarisico voortkomend uit de niet- handelsactiviteiten van de bank. Met name translatierisico dat wordt gelopen op kapitaal dat is geïnvesteerd in buitenlandse activiteiten. Value at Risk Maandelijks EDTF 22 Een groot gedeelte van de rente- en valutarisico's in de bankomgeving wordt door middel van interne derivatentransacties doorgezet naar de handelsomgeving. Vanuit de handelsomgeving worden deze risico's vervolgens in de markt afgedekt. 95 IJzersterke bank: risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 96