Niet-presterende leningen (non-performing loans) voldoen aan minstens één van de volgende criteria: Het zijn materiële leningen met een achterstand groter dan 90 dagen. Het is waarschijnlijk, dat de debiteur zijn schuld (hoofdsom, rente of provisies) niet volledig zal voldoen, zonder dat de bank haar toevlucht neemt tot uitwinning van zekerheden (indien aanwezig), ongeacht de dagen of het bedrag in achterstand. De onderstaande tabel laat de omvang van de niet-presterende leningen per activiteit zien. Niet-presterende leningen in miljoenen euro's 31-12-2014 Binnenlands retail bankbed rijf 10.492 Wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf 6.437 Leasing 576 Vastgoed 3.745 Rabobank Groep 21.250 Ontwikkelingen vastgoedportefeuille De commercieel vastgoedportefeuille van de Rabobank in Nederland wordt voornamelijk beheerd door FGH Bank en de lokale Rabobanken. De markt in commercieel vastgoed liet in 2014 een verdere verslechtering zien, met name in de deelmarkten kantoren en winkels. Langetermijntrends als vergrijzing, het 'nieuwe werken' en online winkelen speelden hierbij een grote rol. Door de huidige marktomstandigheden, waarin zich tevens een duidelijke splitsing tussen kansloze, kansarme en kansrijke objecten aftekent, is de kwaliteit van de kredietportefeuille commercieel vastgoed gedaald. Met name de waarde van minder courante vastgoedobjecten is gedaald. In het revisie- en taxatiebeleid en in het bijzonderbeheerbeleid, is sprake van een risicogerichte benadering. Als uit deze controle blijkt dat de gehanteerde waarde mogelijk niet meer conform de actuele marktwaarde is, wordt tot hertaxatie van het object overgegaan. Waarderingen worden door een onafhankelijke taxateur uitgevoerd. De Rabobank voldoet hiermee aan de vereisten die De Nederlandsche Bank (DNB) stelt aan waardering en ouderdom van waarderingen. Naar aanleiding van het rapport van het Platform Taxateurs en Accountants (PTA) inzake het vaststellen van de waarde van vastgoed heeft de Rabobank in 2013 waar dit nog niet het geval was haar taxatieproces in lijn gebracht met de gedane aanbevelingen betreffende het bancaire proces. Binnen de Rabobank Groep wordt de Nederlandse portefeuille commercieel vastgoed sinds enkele jaren met verhoogde aandacht beheerd. Hiertoe is medio 2010 de Task Force Commer cieel Vastgoed in het leven geroepen. Deze Task Force rapporteert frequent aan de raad van bestuur omtrent de ontwikkeling van zowel de omvang als de risicograad van de Nederlandse portefeuille en zal ook de komende jaren de ontwikkelingen in de markt en in de portefeuille nauwgezet volgen. Het financierings-, revisie-en taxatiebeleid is de afgelopen jaren aangescherpt. In de onderstaande tabel zijn enkele gegevens weergegeven van de kredietportefeuille commercieel vastgoed in Nederland op 31 december 2014. De sector Projectontwikkeling is aanvullend separaat in beeld gebracht, aangezien ook deze sector te maken heeft met langere doorlooptijden en een stagnerende vastgoedmarkt. De kredietverlening door de Rabobank in deze subsector was met 1,9 (3,0) miljard euro relatief gering. IJzersterke bank: risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 94