uitgifte van obligaties, die niet zijn gedekt door zekerheden - en via Rabobank Certificaten, die beursgenoteerd werden in 2014. De toegang van een bank tot de kapitaalmarkt is mede afhankelijk van haar creditratings en reputatie. De toegang tot bronnen van alternatieve funding en een verslechtering van onze concurrentie positie kunnen veroorzaakt worden door een (potentiële) downgrade van onze creditrating als gevolg van een verandering in de vooruitzichten voor de financiële sector of de bank zelf, de kredietwaardigheid van het land waarin de bank is gevestigd, de ratingmethodologie of een andere wijziging. Uitbetaling van dividend aan certificaathouders en andere kapitaalverschaffers is van zeer groot belang om de reputatie van en het vertrouwen in de Rabobank te beschermen. Als hieraan niet zou kunnen worden voldaan, zou dat kunnen leiden tot stijgende fundingkosten of tot het stellen van zekerheden, die een materiële negatieve invloed kunnen hebben op het resultaat van de Rabobank. Naast bovengenoemde specifieke restrisico's in de kern van het bankbedrijf, identificeerde de Rabobank de volgende risico's: Businessomstandigheden en algemene economische omstandigheden EDTF 3 De winstgevendheid van de Rabobank kan negatief worden beïnvloed door een verslechtering van de algemene economische omstandigheden in Nederland en/of wereldwijd. Banken worden nog steeds geconfronteerd met aanhoudende onrust op de financiële markten. Factoren als rentetarieven, wisselkoersen, inflatie, deflatie, sentiment bij investeerders, de beschikbaarheid en de kosten van kredieten, de liquiditeit van de wereldwijde financiële markten en het niveau en de volatiliteit van aandelenprijzen kunnen het activiteitenniveau van klanten en de winst gevendheid van de Rabobank Groep wezenlijk beïnvloeden. Ook een aanhoudende economische neergang kan de kwaliteit van de kredietportefeuille van de Rabobank negatief beïnvloeden. Het risico dat een groter aantal klanten niet in staat is om hun verplichtingen na te komen neemt dan immers toe. Dit kan druk geven op de winstmarges en daardoor invloed hebben op het behalen van de doelstellingen en het handhaven van de gestelde risicobereidheid. Effect van overheidsbeleid en regelgeving De activiteiten en winstgevendheid van de Rabobank kunnen negatief worden beïnvloed door fiscale en overige wet- en regelgeving, beleid en andere initiatieven van verschillende overheids- en wetgevende instanties in Nederland, de Europese Unie, de Verenigde Staten en elders. Het Europese toezicht is veranderd door de introductie van gemeenschappelijk ECB-toezicht via het SSM. Daarnaast is een nieuwe Europese resolutie-autoriteit, de Single Resolution Board (SRB), van start gegaan die verdere stappen zal nemen om de afwikkeling van banken te begeleiden. Kapitaalvereisten De Rabobank is - net als alle andere gereguleerde financiële ondernemingen - blootgesteld aan het risico van onvoldoende kapitaal om aan de minimale kapitaalvereisten te voldoen. De Rabobank wordt geconfronteerd met de uitdaging om te voldoen aan steeds toenemende kapitaalvereisten, die de bank dwingen om haar risicogewogen activa nauwgezet te beheren en de balans te optimaliseren.Tegelijkertijd is de bank op zoek naar manieren om haar klanten beter te kunnen bedienen en haar maatschappelijke rol te vervullen in de ondersteuning van economisch herstel en groei, door het beschikbaar stellen van krediet. 87 IJzersterke bank: risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 88