Jaarlijks voert de Rabobank top-down en bottom-up risicoanalyses en verschillende stresstesten uit, waarbij integraal naar de verschillende risicocategorieën wordt gekeken. De toprisico's, de veranderingen hierin en de opkomende risico's zijn onderwerp van gesprek in de raad van bestuur en raad van commissarissen. Rabobank risicoanalyse Risicoloos bankieren bestaat niet. De Rabobank neemt dagelijks weloverwogen risicobeslissingen bij bijvoorbeeld de kredietverlening, het aangaan van rentecontracten en in haar overige dienstverlening. Om de materiële risico's te beheersen, zijn er risico- en controlprocessen ingericht die borgen dat de genomen risico's binnen de risicobereidheid van de bank vallen en dat het rendement in verhouding is met het risico. Er blijven echter nog fundamentele restrisico's over, te weten: Langdurig uitzonderlijke renteontwikkelingen De renterisico's van de bank worden beheerst door het vaststellen van limieten op mogelijk verlies van inkomen of waardeverandering in het eigen vermogen bij een renteschok. Momenteel bevinden banken zich in een economische omgeving met een historisch lage rentestand. De Rabobank heeft ervoor gekozen de impact van een mogelijke majeure rente stijging te mitigeren. Het risico is een langdurig lage rentestand. Daarnaast is een lage rente in zijn algemeenheid nadelig voor de winstgevendheid van het rentebedrijf. Het restrisico bestaat uit een langdurig lage rentestand in combinatie met een relatief laag renterisico, waardoor de rentabiliteit van de Rabobank onder druk komt. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door de impact op het resultaat van het rentebedrijf van de Rabobank. Daarnaast is een lage rente in zijn algemeenheid nadelig voor de winstgevendheid van het rentebedrijf, omdat er dan minder ruimte is om een marge te realiseren. Langdurig uitzonderlijke marktontwikkelingen De Rabobank is blootgesteld aan marktrisico dat dagelijks wordt gemonitord met strakke limieten gebaseerd op het Value at Risk (VaR)-model dat op basis van historische schomme lingen een risicomaatstaf geeft van de mogelijke verliezen. Ondanks het feit dat rekening wordt gehouden met extreme schokken en onzekerheden omtrent de historische verliezen, blijft een langdurige negatieve ontwikkeling van markten een restrisico. Dit risico wordt gemitigeerd door het bijsturen van de marktrisicopositie. Onverwachte kredietverliezen De Rabobank houdt rekening met de kosten van mogelijke kredietverliezen bij de verstrekking van kredieten op basis van interne modellen, analyses en stresstesten voor verliezen in meer onverwachte scenario's, de onverwachte verliezen. Het risico dat resteert, is dat zich een zeer negatief scenario ontvouwt waarin de onverwachte kredietverliezen groter blijken te zijn dan was ingeschat. Dit risico wordt grotendeels gemitigeerd door een goed gediversifieerd business model en prudente verstrekkingsnormen. Gebrek aan toegang totfundingbronnen Omdat Nederlandse banken over het algemeen een grotere kredietportefeuille hebben, dan ze aan spaarmiddelen kunnen aantrekken, zijn ze aangewezen op de kapitaalmarkt om dit fundinggat te dichten. Het is daarom van belang dat de Rabobank een goede toegang heeft tot de kapitaalmarkt. De Rabobank trekt middelen aan via unsecured funding - ofwel door de Jaarverslag 2014 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 87