Risicobereidheid De Rabobank hanteert een integraal risicomanagementmodel en een duidelijk gedefinieerde risicomanagementcyclus. Die bestaat uit het bepalen van de risicobereidheid, het opstellen van integrale risicoanalyses en het meten en monitoren van risico's. Het risicomanagement is ingericht per groepsonderdeel en voor de groep als geheel en vindt zowel top-down als bottom-up plaats. De risicostrategie is gericht op de continuïteit en is toegespitst op drie pijlers, te weten bescherming van de winst, behoud van solide balansverhoudingen en bescherming van de identiteit en reputatie. Daarnaast bestaat een proces van meten en rapporteren van het rendement-risicoprofiel, zowel op groepsniveau als binnen de groepsonderdelen. Op deze wijze wordt risico geïntegreerd in de managementinformatie. Risicomanagementorganisatie De risicomanagementorganisatie is, in lijn met de nieuwe organisatiestructuur van de Rabobank Nederland, getransformeerd naar een sterke tweedelijnsfunctie. De eerste lijn blijft verantwoordelijk voor het aangaan, identificeren en mitigeren van risico's. De afdeling Risico management heeft hierbij heldere taken en de verantwoordelijkheid om bij alle entiteiten advies en ondersteuning te geven, in zowel nationale als internationale werkzaamheden. De risicomanagementorganisatie, effectief vanaf 1 juli 2014, bestaat uit drie groepen: I. Chief Risk Officers (CRO): De CRO Aangesloten Banken Bedrijf en de CRO Wholesale, Rural Retail zijn verantwoordelijk voor de risicomanagementorganisatie binnen hun markten. Ze maken fysiek deel uit van een bedrijfsonderdeel om hun activiteiten uit te voeren, terwijl ze hun onafhankelijke tweedelijns verantwoordelijkheden behouden. II. Risicoteams: Binnen de risicomanagementorganisatie zijn er drie sterk gespecialiseerde functionele teams: Team Kredietrisico voor het managen van de kredietportefeuille op geaggregeerd groeps niveau, het vaststellen van beleid en limieten, het uitvoeren van performanceanalyses, het bouwen van modellen en het rapporteren aan senior management. Team Niet-financieel risico voor het vaststellen, analyseren en rapporteren over het operatio nele risicoraamwerk, inclusief de verantwoordelijkheid voor operationele continuïteit, IT-risico en groepsverzekeringen. Team Balansrisico voor het vaststellen van beleid en een limietenraamwerk en voor het meten van het risicoprofiel voor balansmanagement (Asset Liability Management), liquiditeit, funding, marktrisico en interne verrekenrentes. Deze risicoteams werken samen met het team Geïntegreerde risico, dat zorgt voor een holistische visie op het risicoprofiel van de Rabobank gebaseerd op een sterke risico-organisatie en cultuur, strategische planning en prudentiële wetgeving. III. Supportteams: Gespecialiseerde support en andere activiteitenteams met betrekking tot: Projecten, data, processen en systemen voor het beheer van risicogerelateerde systemen en datacollectie voor risicoprojecten en procesoptimalisatie. Managementsupport voor strategische planning (zoals human resources en budget). Modelvalidatie als onafhankelijke validatie van risicomanagementmodellen en -organisatie. Jaarverslag 2014 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 85