Vooruitblik vastgoed gevolg van enkele eenmalige baten. Anders dan in 2013 was er in 2014 slechts beperkt sprake van afwaarderingen van grondposities en herwaarderingen van grondexploitaties. Ook waren de afwaarderingen op commercieel vastgoed posities minder groot en is PalaisQuartier in 2014 met een boekwinst verkocht. Verder nam de verkoop van het aantal woningen toe. Onder invloed van deze ontwikkelingen namen de overige resultaten met 817 miljoen euro toe tot 261 (-556) miljoen euro. Bedrijfslasten dalen met 8% De totale bedrijfslasten van het segment vastgoed daalden in 2014 met 8% tot 311 (339) miljoen euro. Dit was vooral het gevolg van lagere andere beheerskosten. In 2013 werd een reorganisatie voorziening gevormd als gevolg van de afbouw van de activiteiten van MAB Development. De last die hiermee samenhing, werd verantwoord onder de andere beheerskosten. Met name de afwezigheid van deze post zorgde voor een daling van de andere beheerskosten met 13% tot 104 (119) miljoen euro. Onder invloed van hogere lasten voor de inhuur van tijdelijk personeel en hogere pensioenlasten stegen de personeelskosten met 3% tot 198 (193) miljoen euro. Doordat de immateriële vaste activa van Bouwfonds Holding reeds in 2013 grotendeels zijn afgeschreven daalden de afschrijvingen met 18 miljoen euro tot 9 (27) miljoen euro. Kosten kredietverliezen bedragen 364 basispunten Hoewel het economisch wat beter gaat in Nederland, lagen de kosten kredietverliezen bij Rabo Vastgoedgroep voor commercieel vastgoed in 2014 nog op een hoog niveau. Dat hangt onder andere samen met het feit dat de markt van vastgoedfinancieringen conjunctureel laat- cyclisch is. Het duurt daarom langer voordat economisch herstel zichtbaar is in de cijfers. Bovendien kampt de markt met structurele ontwikkelingen die leiden tot overaanbod. De kosten kredietverliezen bij het segment vastgoed kwamen uit op 656 (513) miljoen euro. De kosten kredietverliezen bedroegen 364 (278) basispunten van de gemiddelde krediet portefeuille, bij een langjarig gemiddelde van 53 basispunten. Regulatory capital nam af In 2014 daalde het regulatory capital, de externe vermogenseis, voor Rabo Vastgoedgroep naar 1,3 (1,6) miljard euro. De daling van het kredietrisico werd deels gecompenseerd door een toename van operationeel risico. Het kredietrisico daalde als gevolg van de afbouw van non-core activa in combinatie met een toename van de kosten kredietverliezen. Het economie capital, de interne vermogenseis, daalde naar 1,5 (1,9) miljard euro. In 2014 zette Rabo Vastgoedgroep een opgaande lijn in. Naar verwachting verbetert de situatie op de vastgoedmarkt verder en zal het resultaat in lijn hiermee herstel laten zien. De verbetering van de situatie op de huizenmarkt zet naar verwachting door in 2015. De verwachting is dat het aantal verkopen en de woningprijs toenemen. Strengere verstrekkingsnormen zetten wel een rem op het prijsherstel in de woningmarkt. Ook zijn er verschillen per regio en zijn de ontwikke lingen afhankelijk van de hoogte van de hypotheekrente. Al met al zal het herstel op de woningmarkt geleidelijk plaatsvinden. De markt voor commercieel vastgoed is laat-cyclisch. Hierdoor zullen klanten van FGH Bank ook in 2015 nog een moeilijk jaar hebben. Dit uit zich naar verwachting ook in 2015 in aanvullende kosten kredietverliezen bij FGH Bank. Bij Bouw fonds Investment Management vindt een strategische heroriëntatie plaats. Het bedrijf richt zich in 2015 strikter op haar kernactiviteiten: beleggen in commercieel vastgoed, woningen, parkeergarages, communicatie-infrastructuur en landbouw en boerderijen. Ook voor het onderdeel Fondsenbeheer Nederland vindt in 2015 een strategische heroriëntatie plaats. 81 IJzersterke bank: performance

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 82