het mogelijk was om tot 100.000 euro belastingvrij te schenken, wanneer de ontvanger dit geld gebruikt voor hypotheekaflossing van de eigen woning. Daarnaast maakte de historisch lage spaarrente het aantrekkelijk om af te lossen. De prijsdaling van woningen in de afgelopen jaren heeft er, in combinatie met de historisch lage hypotheekrente voor gezorgd dat de betaalbaarheid van woningen is verbeterd. Dat leidde in 2014 tot meer woningtransacties en een lichte stijging van de gemiddelde woningprijs. Het huizenprijsherstel gaat vooralsnog heel geleidelijk. De verlaging van de grens voor Nationale Hypotheek Garantie van 290.000 euro naar 265.000 euro op 1 juli 2014 had een beperkt negatief effect op de prijsontwikkeling. Daarnaast vormen de strengere verstrekkingsnormen een remmende factor op de prijsontwikkeling. BPD BPD realiseert woon- en leefomgevingen in Nederland, Frankrijk en Duitsland. De positieve ont wikkelingen op de woningmarkt waren terug te zien in de verkopen van nieuwbouwwoningen. BPD realiseerde in Nederland 85% meer woningtransacties dan in 2013, waarmee het totale aantal woningtransacties uitkwam op 3.985 (2.160). Het lijkt er daarmee op dat het dieptepunt van het aantal woningtransacties in ons land achter ons ligt. Aantal verkochte woningen per land ultimo 2014 57% 27% 16% Nederland Frankrijk Duitsland Kredietportefeuille FGH Bank in miljarden euro's iiiii 31-12 31-12 31-12 31-12 31-12 2010 2011 2012 2013 2014 Ook de Duitse woningmarkt profiteerde van de economische groei. Daarnaast was in Duitsland sprake van een gezonde arbeidsmarkt met een sterke binnenlandse vraag. Het aantal trans acties in Duitsland nam toe tot 1.126 (930). De economische groei in Frankrijk liet nog op zich wachten en specifiek was er op de woningmarkt onzekerheid betreffende sociale huur en beleggershuur. Hierdoor daalde in 2014 het aantal transacties in Frankrijk tot 1.939 (2.036). Behalve in Nederland, Frankrijk en Duitsland vonden nog enkele woningtransacties plaats in andere landen, waardoor het totale aantal transacties dat BPD in 2014 realiseerde, uitkwam op 7.064 (5.169). BPD heeft over 2014 een positief resultaat gerealiseerd. Er waren slechts in beperkte mate bijzondere afwaarderingen op grondposities en grondexploitaties. FGH Bank FGH Bank richt zich op het financieren van commercieel vastgoed en is actief in de kantoren-, winkel-, bedrijfsruimtemarkt en de vastgoedbeleggingsmarkt, hoofdzakelijk in Nederland. FGH Bank financiert niet alleen beleggingen in commercieel vastgoed, maar ook nieuwbouw-, renovatie- en transformatieprojecten. Lokale Rabobanken schakelen voor vastgoedfinancieringsvraagstukken FGH Bank in als kennis- en expertisecentrum. Ze ondersteunt de banken met de analyse van de bestaande vastgoed- financieringsportefeuille en van vastgoedfinancieringsaanvragen en voert markt- en locatie- onderzoeken uit. De FGH Rabo Taxatiedesk biedt de banken hulp bij taxaties. FGH Bank speelt ook een belangrijke rol in het beheer van vastgoed participaties met lokale Rabobanken. Ook voert ze regie op vastgoedfinancieringen die bij de Rabobank Groep zijn afgesloten. In 2014 daalde de kredietportefeuille van FGH Bank tot 16,7 (18,4) miljard euro, vooral als gevolg van de afwikkeling van een aantal posten. FGH Bank wordt geïntegreerd in Rabobank Begin 2015 werd bekend dat FGH Bank als expertisecentrum voor het financieren van commer cieel vastgoed wordt geïntegreerd binnen de Rabobank. Deze integratie sluit aan bij de strategie en cultuurbeweging van de Rabobank gericht op de vorming van 'Eén Rabobank'. Doel van de integratie is dat we de dienstverlening aan onze klanten efficiënter, effectiever en eenduidiger kunnen organiseren. De Rabobank blijft een belangrijke speler op het gebied van commercieel vastgoed. 78 Jaarverslag 2014 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 79