IJzersterke bank: performance Vastgoed Vastgoedfinancieringsmarkt drukt resultaat Rabo Vastgoedgroep heeft een lastige tijd achter de rug, maar na een groot aantal moeilijke jaren verbeterde de situatie op de Nederlandse woning markt. Hierdoor steeg het aantal woningtransacties bij Bouwfonds Property Development, dat sinds 1 januari 2015 BPD heet, met 37% tot 7.064. In tegenstelling tot 2013 vonden er geen forse afwaarderingen plaats op grondposities en grondexploitaties. Wel kwam het laat-cyclisch karakter van de vastgoedfinancieringsmarkt nog duidelijk tot uitdrukking in de kosten kredietverliezen bij FGH Bank. Deze lagen met 364 basispunten van de gemiddelde kredietportefeuille wederom op een hoog niveau. Het langjarige gemiddelde bedraagt 53 basispunten. Deze kosten kredietverliezen hadden hun weerslag op het resultaat in 2014. Het verlies van het segment vastgoed verminderde van 814 miljoen euro in 2013 tot een verlies van 263 miljoen euro in 2014. De kredietportefeuille bij vastgoedfinancier FGH Bank daalde tot 16,7 miljard euro. Bij Bouwfonds Investment Management nam het beheerde vermogen verder toe met 0,5 miljard euro tot 6,4 miljard euro. De afbouw van MAB Development bevindt zich in een vergevorderd stadium. Inmiddels zijn de buitenlandse vestigingen gesloten en het Nederlandse kantoor sluit in maart 2015. In 2014 heeft Rabo Vastgoedgroep PalaisQuartier verkocht, het grootste vastgoedproject in haar portefeuille. Met een verkoopprijs van ongeveer 800 miljoen euro werd een duidelijke boekwinst gerealiseerd en is deze transactie een van de grootste van Europa in 2014. Strategie FGH Bank wordt geïntegreerd in de Rabobank. De afbouw van MAB Development en KP Investments ligt op schema. In de eerste helft van 2015 wordt duidelijkheid verschaft inzake strategische heroriëntaties van Bouwfonds Investment Management en Fondsenbeheer Nederland. BPD blijft een belangrijke activiteit voor Rabo Vastgoedgroep en de Rabobank. Rabo Vastgoedgroep zal zich, binnen het kader van de Rabobank als aandeelhouder, de komende periode blijven aanpassen aan de ontwikkelingen. Herstel op de Nederlandse woningmarkt Na een flink aantal moeilijke jaren verbeterde in 2014 de situatie op de Nederlandse woningmarkt. De Nederlandse economie herstelde zich en dit leidde tot een stijging van het beschikbare inkomen van huishoudens. Gezinnen besloten hun inkomen vooral in te zetten voor het aflossen van hypotheekschulden. De prijsdaling van woningen tussen 2008 en 2013 heeft ervoor gezorgd dat een deel van de huishoudens kampt met een woningschuld die hoger is dan de waarde van de woning. Bij de keuze om extra af te lossen speelde in 2014 ook mee dat 77 IJzersterke bank: performance

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 78