eigenaar van het product te zijn, maar om het gebruik van het product als dienst af te nemen. Het LCAM-businessmodel is in de loop van 2014 vertaald naar concrete producten en diensten. Behalve op de bestaande financiële oplossingen van DLL voor nieuwe assets, lag de focus op het ontwikkelen van een financiering voor gebruikte en gereviseerde bedrijfsmiddelen. Voor bedrijfsmiddelen die het einde van hun levensduur bereikt hebben, werkt DLL aan het ontwikkelen van oplossingen rondom het verschroten van bedrijfsmiddelen en het verwerken van de daarbij behorende afvalstromen. Voor de derde keer op rij won DLL de Leasing Life Award voor 'Product and Service Innovation of the Year'. Ditmaal is de prijs een erkenning voor het LCAM-partnership dat het bedrijf is aangegaan met Schmitz Cargobull AG. Het door DLL en Schmitz Cargobull AG ontwikkelde Life Cycle Trailer Management-programma biedt volledige operational-leaseoplossingen voor refurbished trailers en recycleoplossingen voor trailers die het einde van hun levensduur hebben bereikt. Deze nieuwe propositie maakt eindgebruikers in deze markt niet langer eigenaar van de trailer, maar vormt het antwoord op de toenemende vraag naar flexibelere, op gebruik gebaseerde oplossingen. Om kennis te delen en het LCAM-businessmodel verder te ontwikkelen is DLL een samenwerkingsverband met de Ellen MacArthur Foundation aangegaan. Verder heeft ze verscheidene whitepapers en blogs geschreven en een Linkedln-showcasepagina ontwikkeld over de duurzame toegevoegde waarde van leasing. Bovendien is voor de meeste door DLL gefinancierde assetcategorieën de grondstofwaarde bepaald en wordt er vastgesteld welke onderdelen opnieuw gebruikt kunnen worden. Clean Tech en green asset solutions DLL heeft haar strategie met betrekking tot het blijven financieren van hernieuwbare energie en energie-efficiënte verlichtingsprojecten succesvol gerealiseerd.Tevens heeft ze haar business in de Clean Tech-industrie verder gediversifieerd. Zo werden nieuwe zonne-energieprojecten in de VS gefinancierd en breidde DLL haar relaties op het gebied van verlichtingsprojecten uit door nieuwe omzet in vijf Europese landen te genereren. Als onderdeel van de diversificatie financierde DLL haar eerste projecten in zowel waterzuivering als afvalverwerking. Ook werden er overeenkomsten gesloten voor de financiering van energie-efficiënte projecten met twee miljardenbedrijven die leiders zijn op dit gebied. In Nederland werden er enkele pilots en deals gerealiseerd, zoals vijf ESCo (Energy Service Companyj-pilotdeals, de financiering van een warmte-koudeopslagsysteem en een deal voor ledverlichting.Tot slot heeft DLL in 2014 een pilot op het gebied van asset sharing in de Nederlandse grondwerk- en sloopsector uitgevoerd. Europa DLL is in Europa niet alleen actief met vendor finance, maar met dochterbedrijf Athlon ook op het gebied van mobiliteit. Athlon is in Nederland toonaangevend op het gebied van autoleasing en mobiliteit, met een wagenpark van ongeveer 105.000 auto's. Daarnaast is Athlon ook actief in negen andere Europese landen. In totaal heeft Athlon een leaseportefeuille van ongeveer 250.000 contracten. Het primaire doel van Athlon is de mobiliteit van haar klanten te verzorgen door innovatieve, duurzame en kostenefficiënte oplossingen te bieden. Athlon Privé Lease en Athlon Essential In 2014 introduceerde Athlon voor particulieren de mogelijkheid om eenvoudig op abonnements basis een auto te leasen: Athlon Privé Lease. Met de introductie van Athlon Essential richt Athlon zich op de essentie van leasen: flexibel én voordelig. IJzersterke bank: performance

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 74