Vooruitblik binnenlands retailbankbedrijf Friesland Bank. Door deze ontwikkelingen kwamen de personeelskosten 161 miljoen euro lager uit op 2.302 (2.463) miljoen euro. De andere beheerskosten werden beïnvloed door reorganisatie kosten, innovatie kosten en groepskosten. De reorganisatiekosten waren in 2014 fors lager dan in 2013, terwijl de innovatiekosten als gevolg van de virtualisering van de dienstverlening in 2014 op een met 2013 vergelijkbaar hoog niveau bleven. Met ingang van 2014 worden behalve de reguliere doorbelastingen ook de kosten van Rabobank Nederland die samenhangen met groepsactiviteiten doorbelast aan de lokale Rabobanken. Per saldo daalden de andere beheers kosten met 175 miljoen euro tot 2.233 (2.408) miljoen euro. Onder invloed van lagere afschrij vingen op software daalden de afschrijvingen met 12% tot 127 (144) miljoen euro. Kosten kredietverliezen bedragen 48 basispunten Ondanks het broze herstel van de economie in 2014 was er sprake van een stijging van de kosten kredietverliezen bij het binnenlands retailbankbedrijf. De kosten kredietverliezen stegen met 38 miljoen euro tot 1.422 (1.384) miljoen euro. De kosten kredietverliezen bedroegen daarmee 48 (45) basispunten van de gemiddelde kredietportefeuille, bij een langjarig gemiddelde van 19 basispunten. De stijging komt voort uit de genomen last als gevolg van het AQR-onderzoek. In de agrisector zijn de kosten kredietverliezen geconcentreerd in de glastuinbouw. In 2014 ver beterde de situatie voor de ondernemers in deze sector niet. Ook de kosten kredietverliezen voor de sector commercieel vastgoed lagen in 2014 wederom op een hoog niveau. Andere sectoren, zoals de industrie en de groothandel, konden profiteren van de aantrekkende export. Regulatory capital daalt met 2% Bij de berekening van het regulatory capital, de externe vermogenseis, worden de risico's van uitzettingen aan particulieren en bedrijven ingeschat op basis van interneratingmodellen en risicomodellen. Over 2014 was sprake van een daling van het regulatory capital voor het binnenlands retailbankbedrijf naar 6,5 (6,6) miljard euro. De afname van kredietrisico wordt deels gecompenseerd door een toename van operationeel risico. De daling van het kredietrisico is in lijn met de ontwikkelingen in de kredietverlening. Het economie capital, de interne vermogenseis, bedroeg 8,8 (9,1) miljard euro. Het economie capital daalde vanwege een lagere renterisico- positie. Deze daling werd gecompenseerd door een toename van het operationeel risico. Het economische herstel dat in 2014 is ingezet, zal in 2015 verder doorzetten. De werkloosheid daalt naar verwachting en het besteedbare inkomen van huishoudens neemt voor het tweede jaar op rij toe. Daarnaast draagt het herstel van de woningmarkt bij aan de economische groei. De export zal de belangrijkste groeimotor van de Nederlandse economie blijven, maar daarnaast dragen ook een toename van de bedrijfsinvesteringen en de particuliere consumptie bij aan het voorziene economische herstel. Voor het eerst zullen daarom ook binnenlandse sectoren, zoals de bouw, de detailhandel en de horeca, het herstel voelen. Onze particuliere klanten gaan in 2015 naar verwachting verder met het versneld afbouwen van hun hypotheekschulden: hierdoor zal de kredietportefeuille van het binnenlands retailbankbedrijf iets krimpen. Een lichte groei van de spaarmarkt, in combinatie met extra aflossingen, zorgt voor een min of meer stabiel niveau van de toevertrouwde middelen. Op basis van de economische vooruitzichten voorzien we een afname van de kosten kredietverliezen. Visie 2016 zorgt voor lagere bedrijfs lasten en dat leidt weer tot een verder herstel van het resultaat van het binnenlands retailbank bedrijf in 2015. IJzersterke bank: performance

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 64