Woninghypotheken De woningmarkt In 2014 is de situatie op de Nederlandse woningmarkt duidelijk verbeterd. Na langdurige daling van het jaarlijkse aantal woningverkopen is in de verslagperiode het aantal transacties fors toe genomen (39,4% ten opzichte van 2013), en de gemiddelde woningprijs is licht gestegen (0,9% ten opzichte van 2013). De verbetering, die medio 2013 is ingezet, wordt met name gedragen door het toegenomen vertrouwen in de woningmarkt, de lage hypotheekrente en de goede betaalbaarheid van koopwoningen. Marktaandeel Het marktaandeel van de Rabobank Groep op de Nederlandse hypotheekmarkt is in 2014 uit gekomen op 21,5% (26,0%) van de nieuwe hypotheekproductie. De daling van het marktaandeel komt met name doordat verzekeraars actiever zijn geworden op de hypotheekmarkt. De markt aandelen van de lokale Rabobanken en Obvion zijn gedaald tot respectievelijk 16,3% (19,2%) en 5,2% (6,6%). Eind 2013 droeg Friesland Bank nog 0,2% bij aan het totale marktaandeel van de Rabobank Groep. In 2014 zijn alle klanten van Friesland Bank ondergebracht bij de lokale Rabobanken. Hypotheekportefeuille Hoewel de woningmarkt herstelt, lag het aantal transacties en de hypotheekomzet in 2014 in vergelijking met de situatie van voor de crisis op een lager niveau. Bovendien hebben veel hypotheekklanten wederom vervroegd afgelost op hun leningen, naast de reguliere aflossingen. Ze werden daarbij gestimuleerd door een mogelijke negatieve overwaarde op hun huis, de lage spaarrente en de fiscale stimulering van hypotheekaflossing door middel van een tijdelijke vrij stelling van de schenkbelasting. Per saldo is de hypotheekportefeuille van de Rabobank Groep in 2014 gekrompen tot 205,0 (209,1) miljard euro. Van de hypotheekportefeuille bestond 21 uit financieringen met Nationale Hypotheek Garantie (NHG). De omvang van de NHG-portefeuille is in 2014 met 0,4 (2,7) miljard euro gegroeid. Door de per 1 januari 2013 ingegane herziening fiscale behandeling van de eigen woning stijgt het aandeel annuïtaire en lineaire leningen in de hypotheekportefeuille. Hypotheken met kapitaalopbouw en aflossingsvrije financieringen zijn door de wijziging van het fiscale regime minder aantrekkelijk geworden, waardoor het aandeel van deze hypotheek soorten in de portefeuille is gedaald. Ultimo 2014 bedroeg het aandeel van klanten met een volledig aflossingsvrije financiering 24,6% (25,3%) van de hypotheekportefeuille. De gewogen gemiddelde geïndexeerde loan-to-value (FTV) van de hypotheekportefeuille is in 2014 licht verbeterd tot 78% (81%). Deze verbetering wordt veroorzaakt door (extra) aflossingen, een toename van verpande spaargelden en een lichte stijging van de gemiddelde prijs van bestaande koopwoningen. Van ongeveer 18% van de hypotheekportefeuille exclusief NHG was de FTV hoger dan 100%. Zorg voor betaalbaarheid De Rabobank wil betalingsproblemen van haar klanten zo veel mogelijk voorkomen. Dit is in het belang zowel van de klant als van de bank. Een en ander begint uiteraard met goede advisering en dus een passende hypotheek. Vervolgens wordt gedurende de looptijd periodiek getoetst of de hypotheek nog past bij de persoonlijke situatie. Tijdens het hypotheekadvies wordt gekeken naar de betaalbaarheid van de lening. Beoordeeld wordt of de klant in verschillende situaties -zoals bij werkloosheid of arbeidsongeschiktheid - de leninglasten kan blijven betalen. De eventuele financiële gevolgen van deze risico's worden besproken met de klant, waarna besloten kan worden dat de klant zich gaat verzekeren tegen deze risico's.Toch komt het voor dat een klant niet meer aan zijn betalingsverplichtingen kan voldoen. In de meeste gevallen IJzersterke bank: performance

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 58