besloot op veel grotere schaal obligaties te gaan opkopen dan ze daarvoor al deed door zich vanaf maart 2015 ook op staatsobligaties te richten, zal de neerwaartse druk op de referentie tarieven mogelijk verder toenemen, waardoor deze ook voor andere looptijden in het negatieve zouden kunnen raken. Omdat de rente op een deel van de producten van de Rabobank is gekoppeld aan de Eonia- en Euribor-tarieven, hebben de negatieve referentierentes ook tot gevolg dat sommige klant groepen geen rente meer ontvangen, maar rente moeten betalen op hun krediettegoeden bij de bank. Dit betreft vooral financiële instellingen en grote zakelijke partijen. De meeste klanten die een zakelijke rekening-courant hebben waarvan de rente is gekoppeld aan Eonia of Euribor hoeven echter niets te betalen als de berekende klantrente onder nul terechtkomt. Van de particuliere klanten met een woninghypotheek zal hooguit een zeer marginaal deel te maken krijgen met de gevolgen van negatieve referentierentes. Rentes op particuliere spaarrekeningen zullen mogelijk wel verder worden verlaagd als de referentierentes blijven dalen. Ontwikkeling vermogensratio's De Capital Requirements Regulation (CRR) en Capital Requirements Directive IV (CRD IV) vormen tezamen de Europese omzetting van het Basels kapitaal- en liquiditeitsakkoord van 2010 (Basel lil). Deze regels gelden vanaf 1 januari 2014 en de Rabobank past deze toe in de verslaglegging, waarbij rekening wordt gehouden met het feit dat de regels gefaseerd worden ingevoerd over de komende jaren. De cijfers van 2013 zijn gebaseerd op de destijds geldende CRD 11l-regels. De fully loaded common equity tier 1 -ratio betreft de common equity tier-ratio als de voorschriften van Basel III volledig zijn toegepast. Eind 2014 kwam deze ratio uit op 11,8% (11,1 De werkelijke ratio per eind 2014, 13,6% (13,5%), lag op een hoger niveau omdat diverse correcties op het kapitaal in de komende jaren, in lijn met de regelgeving, geleidelijk worden doorgevoerd. De leverageratio betreft het tier 1 -vermogen gedeeld door balansposities en niet uit de balans blijkende verplichtingen en is berekend in overeenstemming met de CRD IV-def nities. De fully loaded leverageratio bedroeg op 31 december 2014 3,6%. De fully loaded leverageratio betreft de leverageratio als de voorschriften vanuit de nieuwe regelgeving volledig zijn toegepast. De werkelijke leverageratio bedroeg op 31 december 2014 4,9% (4,8%). Deze ratio lag per eind 2014 op een hoger niveau dan de fully loaded leverageratio, omdat diverse correcties op het kapitaal in de komende jaren, in lijn met de regelgeving, geleidelijk worden doorgevoerd. Jaarverslag 2014 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 49