Hoe kunnen we voldoen aan zowel de maatschappelijke vraag naar krediet als aan de eisen van de toezichthouder? Dilemma De Rabobank streeft naar solide vermogensratio's die passen bij onze ambitie om een ijzersterke bankte zijn. Een groei van de kredietverlening leidt bij een gelijk blijvend vermogen tot lagere vermogensratio's. De toezichthouder eist van banken hogere vermogensbuffers. Dit is nodig om banken weerbaarder te maken tegen eventuele verliezen. De meeste buffers worden momenteel vastgesteld op basis van de risicogewogen activa van een bank. Afhankelijk van het risico van een lening bepaalt de bank voor elke lening met behulp van modellen wat de risicoweging is. Hoe hoger de risicoweging, hoe meer eigen vermogen de bank dient aan te houden voor de desbetreffende lening. Het totaal van de leningen, vermenigvuldigd met de risicowegingen, noemen we risicogewogen activa. Als de kredietverlening groeit, zal de omvang van deze activa toenemen. Een bank heeft diverse opties om haar buffers te versterken. Zo leidt een kleinere kredietportefeuille, bij een gelijkblijvend vermogen, tot hogere vermogensratio's. Een bank kan ook haar positie op dit vlak versterken door haar vermogen te laten groeien, bijvoorbeeld door winst in te houden. De Rabobank ziet het financieren van de economische activitei ten van bedrijven en consumenten als een van haar kernfuncties. Het is een belangrijke manier om het klantbelang te dienen. Voor internationale food- en agriklanten en voor een bredere klantgroep in Nederland willen we daarom het loket van de kredietverlening zo veel mogelijk open houden. Wel zijn we selectiefin de groei van de kredietverlening, om de stijging van de (risicogewogen) activa te matigen. Daarnaast verkennen we de optie van kredietverlening zonder de balans te belasten, bij voorbeeld door het doorplaatsen van pakketten van leningen. Daarnaast willen we de vermogensratio's versterken door vol doende nettowinst te behalen. Groei van de vermogensratio's vergt niet alleen matiging van de groei van de risicogewogen activa, maar ook forse toevoegingen aan het vermogen in de komende jaren. Deze toevoegingen vereisen een gezond winst niveau. Hierin ligt ook een dilemma: op welke manier kunnen we voldoende resultaat behalen, zonder dat het dienen van het klantbelang in gevaar komt? Een passende nettowinst - waarbij voldoende reserverings capaciteit resteert om winst toe te voegen aan ons vermogen - vereist gezonde marges op onze producten. De prijs die we aan klanten voor een product berekenen, moet een reflectie zijn van onze eigen kosten inclusief een passende winstopslag. Daarnaast streven we naar een marktconform kostenniveau. De bancaire risico's die we nemen, moeten passen bij ons bancaire kern bedrijf. Tegelijkertijd moeten we deze risico's beheersbaar houden en moeten de tarieven transparant zijn voor de samenleving. Dit moet resulteren in een winstniveau en solide vermogensratio's die passen bij onze ambities om een ijzersterke bank te zijn en die onze klanten en het bredere maatschappelijke belang centraal stellen. 46 Jaarverslag 2014 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 47