Reputatie De Rabobank heeft in Nederland traditioneel een sterke reputatie. Op vele indicatoren hadden we een grote voorsprong op de eerstvolgende bank. Na de Libor-schikking in 2013 heeft onze reputatie een deuk opgelopen. Op vrijwel alle indicatoren was sprake van een daling. Het vertrouwen in de Rabobank stond onder druk. De ruime voorsprong op de eerstvolgende bank werd een kleine voorsprong. Gedurende 2014 heeft een omslag plaatsgevonden. De daling van de bankreputatie is geëindigd en er is sprake van een voorzichtig herstel. Voor 2015 streven we naar een verder herstel van onze reputatie. 1 Deze cijfers zijn gebaseerd op onderzoek door onderzoeksbureau No Ties. Jaarlijks ondervragen ze ruim 5.000 Nederlanders over de reputatie van de diverse banken in Nederland. Op reputatie indicatoren kunnen de deelnemers aangeven bij welke banken ze dit het best vinden passen (meerdere antwoorden zijn mogelijk). Dit geeft de scores van de banken op de diverse reputatie-indicatoren. Bankreputatie bij doorsnee Nederland1 Tweede helft 2014 Eerste helft 2014 Jaargemiddelde 2013 Jaargemiddelde 2012 Rabobank als coöperatie Bekendheid Rabobank als coöperatie 80% 77% 81% 76% Positieve waardering Rabobank als coöperatie 51% 52% 56% 57% Rabobank-imago Betrouwbaar Nr. 1: 34% Nr. 1: 33% Nr. 1: 39% Nr. 1: 46% Voorsprong op nummer 2 6 procentpunt 4 procentpunt 12 procentpunt 14 procentpunt Bankvoorkeur Voorkeur Rabobank Nr. 1: 50% Nr. 1: 46% Nr. 1: 52% Nr. 1: 53% Voorsprong op nummer 2 6 procentpunt 3 procentpunt 9 procentpunt 10 procentpunt Voor andere landen waarin de Rabobank actief is, zijn soortgelijke cijfers niet beschikbaar. In 2015 zal in een aantal landen de reputatie van de Rabobank op het gebied van food en agri worden gemeten. Verbetermaatregelen na Libor In oktober 2013 heeft de Rabobank met verscheidene autoriteiten overeenstemming bereikt in relatie tot de onderzoeken naar de interne processen voor de Libor- en Euribor-inzendingen. De bank heeft erkend dat enkele medewerkers zich ongepast hebben gedragen en heeft zich bij het publiek maken van de bevindingen gecommitteerd aan het invoeren van maatregelen en hervormingen om nieuw ongepast gedrag te voorkomen en het vertrouwen in de bank te herstellen. Vervolgens heeft de Rabobank een breed pakket aan verbetermaatregelen doorgevoerd of in gang gezet. Deze maatregelen vormen een belangrijk onderdeel van de huidige, bredere verandering in de Rabobankorganisatie. Reeds gedurende het eigen interne onderzoek heeft de Rabobank geïnvesteerd in het verbeteren van de Interest Rate Benchmark-processen. Nieuwe systemen en aangescherpte controles hebben geleid tot een robuust benchmark- proces om te voldoen aan de nieuwe marktstandaarden en eisen van toezichthouders. Voorts is er de afgelopen jaren uitvoerig aandacht besteed aan het risicoprofiel van de bank en het functioneren van de interne beheersomgeving. Zo zijn het risicoprofiel en de compositie van de activiteiten op de financiële markten aangepast om beter aan te sluiten bij de huidige markt, de strategie van de bank en de behoeften van klanten. Verder zijn omvangrijke verbetertrajecten gestart om de compliance-, risicomanagement- en auditfuncties te versterken en hun onder linge samenwerking te verbeteren. Belangrijke focus van deze trajecten is de verbetering van het risicomanagement van de bank. Tot slot is er met het programma Culture Collective een bankbrede cultuurverandering in gang gezet die als doel heeft de organisatiecultuur en bijbehorend gedrag te verbeteren. 42 Jaarverslag 2014 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 43