De common equity tier 1 -ratio, het common equity tier 1 -vermogen als percentage van de risicogewogen activa, kwam uit op 13,6% (13,5%). De kapitaalratio, waarbij het toetsingsver mogen wordt gerelateerd aan de risicogewogen activa, kwam uit op 21,3% (19,8%). De komende jaren wil de Rabobank haar vermogensratio's laten stijgen door de winst gevendheid te verbeteren en strikt te sturen op de omvang van de risicogewogen activa. De Rabobank Groep stuurt voor eind 2016 aan op een common equity tier 1 -ratio van 14% en een kapitaalratio van minimaal 20%. De loan-to-depositratio, waarbij de kredietverlening en de toevertrouwde middelen aan elkaar worden gerelateerd, kwam uit op 1,33 (1,35). In 2014 daalde de kredietverlening, terwijl de toevertrouwde middelen ongeveer gelijk bleven. Voor eind 2016 sturen we op een verbe tering van de loan-to-depositratio tot 1,30. Reorganisatie van Rabobank Nederland Het programma Mars is eind 2013 gestart en heeft als kerndoelstelling om de organisatie van Rabobank Nederland te stroomlijnen: efficiënter en beter toegespitst op ondersteuning van de lokale Rabobanken. Uiteindelijk moet dit de lokale Rabobanken in staat stellen de klant beter te bedienen. Een onderdeel van deze kerndoelstelling is 200 miljoen euro lagere kosten voor Rabobank Nederland in 2016 ten opzichte van 2013. Een daling van de bezetting bij Rabobank Nederland met 1.000 tot 2.000 fte's in de periode tot 2016 moet bijdragen aan deze kosten reductie. Daarnaast valt de integratie van de stafafdelingen van Rabobank Nederland en Wholesale, Rural Retail onder het programma Mars. Uniforme inrichting en werking van processen In 2014 is de Rabobank zowel lokaal als centraal gaan werken volgens de principes van keten- management. Het doel van die inrichting is om de interne processen perfect op elkaar te laten aansluiten, zowel in de dagelijkse business als in de verandering daarvan. De ketens werken conform een aantal afspraken en spelregels om de uniformiteit binnen de bank voor klant en medewerker te borgen. Met de consequente toepassing van deze spelregels bouwen we aan een sterke verbinding tussen de centrale en lokale ketens. Hierdoor wordt een duidelijkere stroomlijning van activiteiten gerealiseerd. Ontwikkeling credit ratings Standard Poor's (S&P) verlaagde in 2014 de rating van de Rabobank van AA- naar A+. Deze bijstelling is de uitkomst van de jaarlijkse evaluatie door S&P die in oktober plaatsvond. De beslissing om de rating aan te passen, is met name gebaseerd op de verwachting van S&P dat onze kosten kredietverliezen in commercieel vastgoed en het midden-en kleinbedrijf in de komende twee jaren op eenzelfde hoog niveau zullen blijven als in 2014. De Rabobank is positiever in haar verwachtingen dan S&P. De vastgoedsector lijkt zijn dieptepunt te hebben gehad. Door het huidige herstel van de Nederlandse economie verwachten we dat de kosten kredietverliezen in het midden- en kleinbedrijf in 2015 al duidelijk lager zullen zijn. In de eerste helft van 2014 verlaagde DBRS de rating van de Rabobank van AAA naar AA(high). Aan het eind van het verslagjaar waren de ratings van Moody's en Fitch respectievelijk Aa2 en AA-. Vijfde plek veiligste banken ter wereld De Rabobank stond vijfde op de wereldranglijst van veiligste commerciële banken, samen gesteld door het Amerikaanse zakenblad Global Finance, op basis van de situatie per augustus 2014. Het blad baseert zijn jaarlijkse ranglijst op de ratings en balanstotalen van de banken. Hiermee was de Rabobank de veiligste bank van Europa. 41 IJzersterke bank: performance

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 42