Bericht van de voorzitter Het jaar 2014 vormt in veel opzichten een positief keerpunt voor de Rabobank. Na een bewogen 2013 hebben we in dit jaar belangrijke stappen genomen die nodig zijn voor het herstel van vertrouwen van onze klanten in onze mooie bank. Daarvoor verdienen onze bijna 52.000 medewerkers, die zich volledig hebben ingezet, een groot compliment. Wij bedanken vooral ook onze klanten en leden voor hun loyaliteit aan de bank. We realiseren ons terdege dat we vertrouwen moeten verdienen. Het moet volstrekt helder zijn dat de Rabobank primair acteert in het belang van haar leden, haar klanten en de omgeving waarin zij wonen en werken. Pas dan maken wij onze missie van een maatschappelijke bank voldoende waar. Het is onze taak een financiële dienstverlener te zijn die solide is én maat schappelijk verankerd. In 2014 ondervonden we dat dit herstel van vertrouwen is ingezet, maar tegelijkertijd nog kwetsbaar bleef. Er is nog veel te doen. Onze financiële resultaten over 2014 zijn gegeven de nog moeilijke economische omstandigheden en de ontwikkelingen in de afgelopen jaren niet onbevredigend. Voor de toekomst is het echter nog onvoldoende. Onderliggend hebben we een resultaatsverbetering laten zien. De Rabobank behoort ook in 2014 tot de categorie meest solide en stabiele banken ter wereld. We doorstonden met goed resultaat de stresstest van de ECB. Toch kan het beter. In het jaarverslag legt de Rabobank verantwoording af over de belangrijkste ontwikkelingen in 2014. We willen daarbij nog meer dan in eerdere jaren aan de informatiebehoefte tegemoet komen van onze stakeholders: klanten, medewerkers, financiële en maatschappelijke partijen. De duurzaamheidsrapportage is daarom nu volledig in het verslag geïntegreerd. De volgende stap is te komen tot een integraal verslag. Een verslag waarin we de thema's aan de orde stellen die in de dialoog met onze stakeholders relevant zijn en waarin we bovendien beter inzicht geven in de toegevoegde waarde die de Rabobank realiseert, lokaal, nationaal en internationaal. Jan van Nieuwenhuizen, verantwoordelijk voor onze wholesaleklanten in Nederland en het buitenland, versterkte de raad van bestuur in het voorjaar van 2014. Zelf nam ik, na een inwerk- periode van drie maanden, op 1 oktober de voorzittershamer over van Rinus Minderhoud. We zijn Rinus Minderhoud veel dank verschuldigd voor zijn grote deskundigheid en enorme inzet, waarmee hij tijdens een zeer roerige periode leiding gaf aan de raad van bestuur. De Rabobank wil een vooraanstaande klantgerichte coöperatieve bank in Nederland zijn en een leidende food- en agribank in de wereld. Om dit te kunnen blijven waarmaken concentreren we ons op vier richtinggevende thema's, die onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. Deze richting is in ontwikkeling en bouwt op een fundament van ruim honderd jaar. Het eerste thema is klantfocus. Het programma Visie 2016, waarmee we inspelen op de veranderde klantwensen, is daarbij leidend in Nederland. Kort samengevat komt Visie 2016 neer op het geven van hoog waardig advies in combinatie met een verdere virtualisering van de dienstverlening en het participeren in de lokale gemeenschappen. Veel innovaties werden in 2014 geïntroduceerd waarmee invulling werd gegeven aan deze klantgerichte virtualisering. Visie 2016 gaat ook gepaard met fusies van lokale Rabobanken en met een verlies van arbeidsplaatsen. We moesten 1 Bericht van de voorzitter

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 2