Hoe kan de Rabobank gedragenheid van veranderingen combineren met snelheid? Dilemma We steken veel tijd, energie en geld in het goed laten functioneren van onze organisatie. We zien onderlinge afstemming en samenwerking als beste middel om de doelen te bereiken. De Rabobank heeft een structuur en een cultuur die gericht zijn op verbinding en samenhang. Dat is een groot goed voor ons. Soms botst de termijn die een gedegen en afgewogen besluit vorming vraagt met het hoge tempo van de ontwikkelingen in onze sector en de buitenwereld. Onze coöperatieve structuur geeft ons een stevige basis om ledeninvloed en ledenbetrokkenheid gestalte te geven. Het helpt ons een stuwende en vernieuwende kracht te zijn in de gebieden waar we actief zijn. Het is het onderscheidende kenmerk van de Rabobank: het lidmaatschap geeft onze leden het recht en de mogelijkheid om mee te praten over het beleid van de bank. Zo bewaken en beïnvloeden onze leden de koers van de bank. Maar de coöperatie helpt ons niet alleen kansen te creëren, de coöperatie biedt ook de mogelijkheid tot een evenwichtige verdeling van bevoegdheden. Evenwicht door tegenwicht noemen we dat. Een coöperatie die op deze manier werkt heeft echter ook tijd nodig. Een democratisch besluitvormingsproces duurt per saldo langer dan een hiërarchisch ingestoken besluit. Vooral wanneer de omgeving snel verandert, vraagt dat qua tempo veel van onze bestuurders en betrokken leden. Het is echter essentieel in een coöperatie dat ledenraden, bestuur en directie vanuit de juiste context weloverwogen besluiten nemen waarbij ze de verschillende kanten van de medailles bespreken. Zeker bij grote en belangrijke besluiten. Wanneer je, zoals de Rabobank dat doet, ledeninvloed serieus neemt, spreekt dat vanzelf. Ons zorgvuldige besluitvormingsproces kost dus soms wel wat meer tijd in de fase van besluitvorming, maar de ervaring leert ons dat het onderlinge vertrouwen er sterker door wordt en een goede basis vormt voor het succesvol invoeren van veranderingen en/of eisen. Intern en extern zijn er diverse aanleidingen voor een herbezinning op de bestaande governancestructuur van de Rabobank, waaronder de ontwikkeling op de financiële markten, de verschuiving van het toezicht naar de Europese Centrale Bank en nieuwe Europese wet en regelgeving die aanvullende eisen stelt aan de inrichting van de bank. Ten slotte blijft de kostenbelading de komende jaren een punt van aandacht. In dit kader is door de raad van bestuur besloten om een commissie Governance in te stellen. De commissie heeft de opdracht om de raad van bestuur te adviseren over de inrichting en besturing van de Rabobank. Het einddoel is te komen tot een structuur en een cultuur die robuust en toekomstbestendig is én bijdraagt aan herstel van het vertrouwen in de Rabobank. 15 Strategie

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 16