Maximale klantgerichtheid vraagt om een nieuwe manier van samenwerken. Onze focus ligt op het aantrekken en ontwikkelen van talent. Sterk leiderschap en gemotiveerde medewerkers zijn nodig om de veranderingen binnen de bank te begeleiden en vorm te geven. Onze mede werkers maken de bank en hebben hierin een uiterst belangrijk aandeel. IJzersterke bank Stevige kapitaal- en liquiditeitsbuffers bepalen de financiële soliditeit. Deze buffers zijn nood zakelijke randvoorwaarden en onontbeerlijk voor het behouden van een hoge rating en een goede toegang tot professionele funding. Als gevolg van de inwerkingtreding van de Capital Requirements Regulation (CRD IV) worden hogere eisen gesteld aan de kapitaal- en liquiditeits buffers. In de afgelopen 25 jaar was de groei van de uitzettingen hoger dan de groei van de toevertrouwde middelen en de toename van de winstreserves. Daardoor heeft de Rabobank een beroep gedaan op kapitaalmarktfunding. In de toekomst bepalen de groei van de toevertrouwde middelen en de jaarlijkse toevoeging uit de nettowinst aan de reserves de ruimte voor groei van de kredietverlening. We willen onze kredietverlening richten op de food- en agrisector wereldwijd en op een bredere klantengroep in Nederland. Dit moet eraan bijdragen dat de toevertrouwde middelen harder groeien dan de kredietverlening. De vermogensbuffer van de Rabobank bestaat uit ingehouden winsten, Rabobank Certificaten, aanvullend tier 1-vermogen en tier 2-vermogen. De kapitaalstrategie van de Rabobank is erop gericht om het relatieve aandeel van ingehouden winsten en tier 2-vermogen te vergroten. Het aandeel ingehouden winsten stijgt door winsttoevoeging. Hiervoor moeten we ons groeps- breed richten op soberheid en kostenmatiging. Hoewel de Rabobank niet streeft naar winst maximalisatie, is een gezonde winstontwikkeling wel noodzakelijk voor continuïteit, zekerheid en selectieve groei. Door het totale kapitaal uit te breiden met tier 2-vermogen door middel van nieuwe uitgiftes, zal het relatieve aandeel van Rabobank Certificaten en aanvullend tier 1 -vermogen in het totale kapitaal automatisch minder groot worden. De in het verleden uitgegeven aanvullende tier 1 -instrumenten tellen steeds minder mee bij de bepaling van de vermogensratio's. Daarom zullen we de komende jaren nieuwe instrumenten uitgeven die wel als tier 1-vermogen kwalificeren. De Rabobank Groep wil eind 2016 concreet de volgende financiële doelstellingen realiseren op het gebied van rentabiliteit, solvabiliteit en liquiditeit: rendement op tier 1 -vermogen van 8%; common equity tier 1-ratio van 14% en een kapitaalratio groter dan 20%; loan-to-depositratio van 1,3. Financiële doelstellingen Strategisch Kader Doel voor eind 2016 Realisatie 2014 Bijdrage aan doelstelling in 2015 Rentabiliteit Rendement op tier 1 -vermogen 8% 5,2% - Verdere implementatie en uitvoering van Visie 2016 zullen resulteren in een daling van de kosten van lokale Rabobanken en Rabobank Nederland. - Verbetering van het rendement op geïnvesteerd vermogen bij alle andere onderdelen. Solvabiliteit Common equity tier 1-ratio Kapitaalratio 14% 20% 13,6% 21,3% - Samenstelling kapitaal verandert: relatief meer ingehouden winsten en tier 2-vermogen en relatief minder Rabobank Certificaten en aanvullend tier 1-vermogen. - Onderdelen worden strikt aangestuurd op de omvang van hun vermogenseis. Liquiditeit Loan-to-depositratio 1,30 1,33 - Selectieve groei van de kredietverlening. - Diversificatie van de fundingbronnen. - Focus op stabiele funding. 13 Strategie

Jaarverslagen Rabobank | 2014 | | pagina 14